Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda UquR tarafından 5 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler


  Genel İfadeler ve Sınıflandırması

  Dişli çarklar; aralarında bir kayma oluşmadan iki mil arasında kuvvet ve hareket ileten elemanlardır. Güç iletme bakımından mekanizmanın bir döndüren ve bir veya birkaç döndürülen elemanı vardır. Genellikle mekanizmanın küçük dişlisine pinyon diğerine çark denir. Millerin konumuna göre dişli çarklar ve çark mekanizmaları şu şekilde sınıflandırılabilir.

  a) Eksenleri aynı düzlemde paralel olan iki mil arasında güç ve devir ileten çarklara silindirik veya alın dişli çarklar denir. Dişlerin yönü çark eksenine göre paralel ise düz silindirik eğik ise helisel silindirik veya çift helisel silindirik (ok) dişli çark adını alırlar. Ayrıca çarklar birbirinin dışında veya içinde yuvarlamalarına göre dış veya iç silindirik dişli çarklar şeklinde adlandırılırlar. İç dişli çarklar düz helisel ve çift helisel olabilirler.

  Herhangi bir dişli çarkın yarıçapı sonsuz yapıldığında kremayer denilen çubuk şeklinde bir dişli eleman elde edilir. Bu elemanın düz veya helisel silindirik dişli çarkla çalışmasına göre düz kremayer mekanizması veya helisel kremayer mekanizması meydana gelir.
  b) Eksenleri aynı düzlemde bulunan fakat kesişen iki mil arasında güç ve devir ileten çarklara konik dişli çarklar denir.Dişlerin uzunluk yönündeki durumlarına göre düz (a) helisel veya eğrisel (b) konik dişliler vardır.

  c) Eksenleri aynı düzlemde olmayan miller arasında güç ve devir ileten dişli çarklara spiral dişli çarklar denir. Bu dişlilerin pratikte çok kullanılan özel bir hali uzayda eksenleri birbirine dik olan sonsuz vida mekanizmasıdır. Bu mekanizmanın silindirik ve globoid tipleri vardır. Ayrıca spiral dişli çark grubuna dahil olmayan fakat eksenleri aynı düzlemde olmayan ve keşismeyen hipoid konik dişliler de vardır.


  1.2 Dişli Çarkların Ana Boyutları

  Taksimat Dairesi: Üzerinde dişlerin taksimatı yapılan ve esas dişli çarkın büyüklüğünü belirleyen dairedir. Bu daire üzerinde ölçülen ve bir diş kalınlığı ile bir diş arası boşluğu kapsayan uzunluğa diş taksimatı veya hatve denir.
  Diş başlarından geçen daireye baş dairesi diş tabanlarından geçen daireye de taban dairesi denir.
  Dişin taksimat dairesi ile baş dairesi arasındaki boyuna baş yüksekliği taksimat dairesi ile taban dairesi arasındaki uzunluğa ise taban yüksekliği denir.
  Baş yüksekliği modüle eşittir. Taban yüksekliği ise dişli çarkın taban dairesi ile eş çalışacak dişli çarkın baş dairesi arasında bir boşluk olması gerektiğinden modül kadar değil biraz daha büyük yaklaşık 12.m kadar alınır. Baş ve taban yüksekliklerinin toplamı diş yüksekliğini verir.
   

 2. dumrul

  dumrul Yeni Üye

  Dişli Çark Mekanizmaları Nedir Kullanım ALanları Bilgiler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dişli Çark Mekanizmaları Forum Tarih
DİŞLİ ÇARKLAR Flaş Eğitim Videoları & Flash ve Slaytları 10 Ekim 2008
Türkiyenin En İyi Mühendislik Fakülteleri Hangileridir Üniversiteler 8 Ocak 2012
Değişim Mühendisliği Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 29 Aralık 2011
Likes and dislikes konulu performans ödevi nasıl hazırlanır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Aralık 2011
Ağaç işleri endüstri mühendisliği bölümü hakkında bilgi Meslekler Rehberi 4 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş