Dişlerin yeni muhafızı bakteri macunu

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 25 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dişlerin yeni muhafızı bakteri macunu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]Diş fırçalarını çöpe atmanın zamanı geldi. Yeni yürümeye başladığınızda bir kez diş hekimine görünmek, dişlerinizi yaşamboyu çürümeden kurtarabilir. Ne var ki, bunun tek bir koşulu var: Ağzınızı genetik değişimden geçirilmiş bakterilerin kuşatmasına izin vermeniz gerekiyor.

  Söz konusu işlem, ağızda çürümelere yol açan doğal bakterilerin yerine çürümeyi engellemek üzere genetik değişimden geçirilmiş bakterilerin yerleştirilmesinden oluşuyor. Florida Üniversitesi diş hekimlerinden Jeffrey Hillman amacının kötü bakterilerden iyi huylu bakteriler üretmek olduğuna dikkat çekiyor.

  Genetik değişimden geçirilen bakteriler, insanların büyük bir bölümünün ağızlarında toplanarak diş çürümelerinin %85’ine neden olan ‘Streptococcus mutans’ adlı bir bakterinin yerini alıyor.

  Streptococcus mutans şekeri laktoz aside dönüştürüyor. Bu asit diş minesini zamanla aşındırarak diş çürümelerine neden oluyor.

  Hillman genetik değişimden geçirilen bakterilerini üretmek amacıyla önce laktik asit salgılamayan ve zararlı S.mutans bakterilerini yok edip tümden bunların yerini tutacak bir bakteri bulmaya çalıştı.

  1980’lerin başında yüzlerce hastasının ağızlarından örnekler topladıktan sonra, bakterilere özgü bir zehir salgılayarak S.mutans bakterilerini yok edebilen bir türe rastladı. Salgılanan zehir başka bakteri türlerinde de ölümcül bir etki yaratıyordu, ama bu zehir çok fazla yol alamadığı için ağızdaki öteki yararlı bakterilere bir zarar vermiyordu.

  Gelgelelim, bu bakteri de kusursuz değildi ve yine laktik asit üretiyor ve çürümelere neden olabiliyordu. Hillman ve arkadaşları bakteriyi etkisiz kılmak amacıyla şekerleri laktik aside dönüştüren geni çıkartılar ve yeni bakteriye BCS3-L1 adını verdiler.

  BCS3-L1, tavuk çorbası tadında bir formülle dişin üzerine fırçayla sürülebildiği gibi, dişe şırınga da edilebiliyor. Farelerin dişlerine uygulandığında diş çürümelerinde çarpıcı bir azalmaya neden olduğu belirtiliyor.

  Yöntemin insanlar üzerinde denenmesi için henüz A.B.D Besin ve Ilaç Dairesi’nden izin alamayan Hillman ve şirketi OraGen, üç denekte bugüne dek S.mutans bakterisine rastlanmadığına dikkat çekiyor. Deneklerin genetik değişimden geçirilen bakteriyi eşlerine ve çocuklarına geçirmemiş olmaları bunun öpüşme yoluyla bulaşmadığını da ortaya koyuyor.

  New Scientist dergisinde yer alan habere göre, Hillman yöntemin başarılı olması için bakterinin çocukların dişlerine, ağızlarına henüz S.mutans bulaşmadan önce, yani yaklaşık iki yaşındayken sürülmesi gerektiğine parmak basıyor. İşlem beş dakikada tamamlanabiliyor ve şimdilik yaklaşık maliyeti ise 100 dolar.

  Kaynak:Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dişlerin yeni muhafızı Forum Tarih
Kesici Dişlerin Görevleri Nedir Ağız ve Diş Sağlığı 4 Kasım 2013
Kesici Dişlerin Görevleri ve Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2013
Nükleer Enerji Mühendislerin Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Nükleer Enerji Mühendislerinin Çalışma Ortamları Ve İş Bulma İmkanları Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Nükleer Enerji Mühendislerinde Aranan Özellikler Nelerdir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş