Dişleri yok eden 9 hata..!

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 11 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dişleri yok eden 9 hata..! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşte dişlerin çürümesine neden olan etkenler…


  1-
  Sürekli kahve molası gün boyu kahve çay içme ve atıştırma alışkanlığı ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.

  2- Sigara kullanımı Sigara içmek ağız kuruluğundan ağız kokusuna dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

  3- Diş ipinin önemi Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir.

  4- Diş fırçalama Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır.

  5- Yemek dışında tüketilen tatlı tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir.

  6- Su ihtiyacı Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

  7- Çiğnenemeyen tatlılar: Sakız yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arınıdırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

  8-
  Meyve ve sebzeden kaçmayın Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.

  9- Şekersiz sakızı tercih edin Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Çünkü tükürük akışını hızlandırıp ağzın temizlenmesine yardımcı olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dişleri eden hata Forum Tarih
Çocukların Dişleri Neden Çürür Ağız ve Diş Sağlığı 14 Ocak 2010
20 Yaş Dişleri - 20 Yaş Dişleri Neden Geç Çıkar Ağız ve Diş Sağlığı 27 Ağustos 2009
Süt Dişlerinin Çekimi - Süt dişlerinin çekim nedenleri Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2009
Çocukların Dişleri Neden Çürüyor? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 17 Mayıs 2009
Çocukların Dişleri Neden Çürüyor? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş