Dişleri sıkmanın yol açtığı ağrılar

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 22 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dişleri sıkmanın yol açtığı ağrılar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Günü stresli geçirmesi nedeniyle kişinin gece uyurken dişlerini sıkmasının baş boyun bel ağrılarına yol açtığı bildirildi.


  Ege Üniversitesi (EÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Nurselen Toygar AA muhabirine yaptığı açıklamada birçok rahatsızlığın ana nedeni olarak bilinen stresin çeneye ve dişlere de zarar verdiğini anlattı.

  Prof. Dr. Toygar stresli gün geçiren kişinin uyurken bilinçsizce dişlerini sıktığını bunun da hem dişlere hem de vücudunun diğer bölgelerine zarar verdiğini ifade etti.

  Birçok kişide stresin yöneldiği ilk yerin çiğneme kasları olduğunu gün içerisinde çenenin sıkılabildiğini ancak bu durumun gece uykuda daha sık yaşandığını anlatan Toygar şöyle konuştu:

  "Derin uykuya dalma sırasında duyuların iletildiği beyin bölgesine stres ne kadar yoğun iletilirse çiğneme kaslarının o oranda sıkımı güçleşir ve kişi farkında olmadan dişlerini gıcırdatmaya sıkmaya başlar. Kişi ancak uyandığında çenesindeki ağrıdan bunu fark edebilir. Diş sıkma çocukluk çağında başlar erişkinlikte artar. Yaşanan stres nedeniyle de devam eder. Yapılan araştırmalar bir kişinin diş sıkma gücünün 5 tona kadar ulaşabildiğini gösteriyor. Çene kasları çok güçlüdür. Diğer kaslara göre yorulmaz. Bu kasın histolojik yapısı farklıdır. Kasılma gücü fazladır. Bu kadar güçlü ısırma kuvveti dişlerde aşınmalara çene kemiğinde kırılmalara travmalara neden olur. Çiğneme ekleminde de deformasyon oluşur."

  Ağrılar

  Stres sonucunda derin uykuda yaşanan çene sıkmanın hastanın sosyal yaşamını bozduğunu rahat kaliteli uykuyu engellediğini yaşam enerjisini düşürdüğünü dile getiren Prof. Dr. Toygar bu rahatsızlığın özellikle "hassas endişeli içine kapanık ve duygularını dışa vuramayan kişilerde" görüldüğünü kaydetti.

  Prof. Dr. Toygar şöyle devam etti:

  "Strese bağlı olarak uyurken bilinçsiz yapılan diş sıkmaları baş boyun bel ağrılarına neden oluyor. Baş ağrıları migrenle karıştırılmamalı. Çoğu kişi migrenden kaynaklı sanır baş ağrısını ama stres nedenli çene sıkması da bunun nedenlerinden biridir. Bu kişilerin çene hareketlerinde kısıtlılık olur. Rahat çiğneyemez. Şakak bölgesinde omuz ve sırtlarda ağrı yapar. Kulak çınlaması yüzde asimetri denge bozukluğu depresyon bulanık görme gözde seğirme olarak kendisini gösterir."

  Diş sıkmanın önüne geçebilmenin en etkin yolunun "stresten uzak durmak" olduğunun altını çizen Toygar günde iki kez 20 şer dakika çene eklemine triger denilen tetik noktasına sıcak havluyla masaj yapılabileceğini gülerken esnerken ağız açıklığının kontrol edilmesi gerektiğini dile getirerek "Şeker ve kafein tüketiminden uzak durulmalı. Yumuşak gıdalarla beslenmeli ve bunlar ufak parçalı olmalı" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dişleri sıkmanın açtığı Forum Tarih
Dişlerimizi temiz tutmak için ne yapmalıyız? Ağız ve Diş Sağlığı 30 Kasım 2016
Kesici Dişlerin Görevleri Nedir Ağız ve Diş Sağlığı 4 Kasım 2013
Kesici Dişlerin Görevleri ve Özellikleri Hakkında Kısa Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2013
Dişleri en iyi koruyan besinler nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 27 Haziran 2013
Peygamber Efendimizin Adalet Hakkındaki Hadisleri Peygamber Efendimiz (S.A.V) 1 Mayıs 2013

Bu Sayfayı Paylaş