Dişeti hastalıklarına dikkat

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda NeslisH tarafından 20 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dişeti hastalıklarına dikkat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ADANA (İHA) - Diş eti hastalığının ülser, kalp, diyabet ve erken doğum gibi rahatsızlıklara yol açtığı bildirildi.
  Plusdent Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği'nden Mehmet Kazandı, yaptığı açıklamada, periodontal hastalık olarak adlandırılan dişeti hastalığının dişetinde oluşan bakteriyel bir enfeksiyon olduğunu ve bütün vücudu etkilediğini belirtti. Diş eti hastalığının neden olduğu bakterilerin eğer tedavi edilmezlerse bütün vücutta kan yoluyla dolaşacağını ve ciddi rahatsızlıklara neden olacağını vurgulayan Kazandı, diş eti hastalığının birçok hastalıkla arasında tahmin edilenden daha fazla bir bağ olduğunu vurguladı. Diş
  eti hastalığına sahip kişilerin ağzında bulunan bakterilerle gastrik ülser bakterilerinin aynısı olduğunu belirten Kazandı, eğer ağızdaki bakteri miktarı çok fazlaysa bu bakterilerin mideye taşınarak ülsere neden olabileceğini bildirdi.
  Yapılan son araştırmalara göre bazı kalp ve damar hastalıklarının ağız sağlıyla ilişkilendirilebildiğini bazı araştırmacıların ise dişeti hastalığından kaynaklanan bakterilerin kalp ve damar sistemini etkileyebileceğine inandıklarını kaydeden Kazandı, diyabetlilerin dişeti hastalığına yakalanma risklerinin de normal bireylere göre 3-4 kat daha fazla olduğunu ve bunun için diyabetlilerin ağız sağlığı ve hijyenine çok dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı.
  Yeni araştırmaların periodontal hastalığa sahip hamile kadınların bu hastalığa sahip olmayanlara oranla 7-8 kat daha fazla erken doğum yapma ya da bebeklerini belirli bir kilonun altında doğurma olasılığına sahip olduklarını gösterdiğini vurgulayan Kazandı, bu nedenle anne adaylarının ağız sağlıklarına ve hijyenlerine çok dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.
  Periodontal hastalığın bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve tükürük yoluyla bulaştığını kaydeden Kazandı, yeni doğan bebeklerin bakteriyel floralarını annelerinden emme yoluyla aldıklarını dolayısıyla periodontal hastalığın anneden bebeğe geçebileceğine dikkat çekti.
  mynet
   

Bu Sayfayı Paylaş