Diş taşının nedeni,Diş taşının nedeni tükürük

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 25 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Diş taşının nedeni,Diş taşının nedeni tükürük konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş taşının nedeni,Diş taşının nedeni tükürük


  Uzmanlara göre diş taşının nedeni sigara değil, tükürükteki kalsiyum tuzları

  Diş taşının oluşumuna, birçok kişinin sandığı gibi sigaranın değil, tükürükteki kalsiyum tuzlarının neden olduğu, tütündeki katranın yalnızca var olan diş taşınının rengini koyulaştırdığı belirtildi.

  Çukurova Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlter Uzel, tükürük bezlerinin günde yaklaşık 5 litre tükürük salgıladığını ve bu sıvının içinde bulunan kalsiyum tuzlarının bakteri plağının etkisiyle dişe yapışarak taş oluşumuna yol açtığını söyledi.

  Prof. Dr. İlter Uzel, diş taşı oluşumunun sigaraya bağlı olmadığını, tütündeki katranın, var olan diş taşı üzerine çökerek kahverengi bir görünüm verdiğini, böyle olunca da diş taşının yeni oluştuğunun sanıldığını ifade etti.

  Diş taşının en çok alt çenede, kesici dişlerin dile bakan yüzlerinde ve üst birinci azılarda görüldüğünü ifade eden Prof. Dr.Uzel, ``Bunun nedeni, dil altı, çene altı ve kulak önü tükürük bezlerinin buralara açılmasıdır`` dedi.

  Neden herkeste olmaz?
  Kalsiyum tuzlarının, salgınan tükürük nedeniyle herkesin ağzında bulunduğunu, ancak bazı kişilerde hemen hemen hiç diş taşı oluşmadığını bildiren Prof. Dr. Uzel, ``Buradaki sihirli sözcük temizliktir`` diye konuştu.

  Kalsiyum tuzlarının, diş üzerindeki bakteri plağının etkisiyle dişe yapıştığını ve taşın bu şekilde oluştuğunu vurgulayan Prof. Dr. İlter Uzel, şöyle devam etti:

  ``Dişlerde bakteri plağı yoksa kalsiyum tuzları dişe yapışamaz. Bakteri plağı oluşmaması için de dişlerin ve dişetinin düzenli fırçalanması gerekir. Dişeti hastalıklarından, çürüklerinden, ağız-diş sağlığı hastalıklarından ve diş taşından korunmanın en iyi yolu fırçalamadır. Diş taşı doğal bir yol olan tükürükten oluşur. Ancak ağızda yabancı bir cisimdir ve ortadan kaldırılması gerekir.``

  Diş taşı temizliğinin (detartraj) uzmanlarca ve özel aygıtlarla yapılması gerektiğini vurgulayan Uzel, şunları kaydetti:

  ``Diş taşlarının temizlenmesi genel olarak tehlikeli değildir. Bazı kişilerde diş taşı temizlendikten sonra sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassasiyet oluşabilir. Ancak bu da düzenli fırçalama ile kısa sürede geçer.

  Bazı ilerlemiş vakalarda ise diş taşı dişetinin hem altında hem de üstünde birikebilir. Bunlar periodontologlar tarafından özel yöntemlerle temizlenir. Bu durumda dişlerde az da olsa sallanma görülebilir. Ancak çalışma sonrası alınacak önlemlerle sorun en aza indirgenir.``
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş taşının nedeni Forum Tarih
Karadeniz Rapsodisi - Bir Yaşam Ustasının Romanı - Şefik Asan Kitap, Resim ve Dergi 18 Ocak 2010
Diş tedavisi,göze kulağa,buruna damlatılan ilaç şeker hastasının iğnesi orucu bozarmı Ramazan ve Hikmeti 16 Temmuz 2009
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş