Diş Sağlığının Önemi Nedir

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diş Sağlığının Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Sağlığının Önemi,
  Diş Sağlığı Önemi Nedir,
  Diş Sağlığının Önemi Hakkında


  Diş ve diş eti hastalıkları ülkemizde ve dünyada en önemli sağlık sorunları arasındadır. Ancak hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir.

  Ağız sindirim kanalının girişidir. Ağızdaki olumsuzluklar diş sağlığının bozulmasına, sindirimin olumsuz etkilenmesine yol açar. Ağızla aldığımız yiyecekler çiğnenip, tükürükle karıştırılarak yutulmaya ve sindirime hazır hale getirilirler. Ağız aynı zamanda konuşmaya yardım eder. Tat alma organı olan dilin; çiğneme, yutma, konuşma gibi çok önemli yan görevleri de bulunmaktadır. Dişlerin besinlerin parçalanması, öğütülmesi görevlerinin yanı sıra konuşmada ve görünümümüzde önemli etkileri vardır. Dişleri eksilmiş kişilerin bazı sesleri çıkarabilmeleri zorlaşır, çiğnemede ve/veya ısırmada da zorluk olur. Dişlerin gelişim süreci içerisinde ilk çıkan süt dişleri, daha sonra yerlerini kalıcı dişlere bırakır. Ağız ve diş sağlığında en önemli iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır.

  Diş eti hastalıkları kimi zaman diş yuvasının bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etki yapabilir. Diş sağlığının bozulması vücuttaki diğer organları da etkileyebilir. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir. Ağızda ve dişlerde yapısal ve işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması, ağız ve dişlerin görevlerini tam olarak yapabilmeleri durumu "ağız ve diş sağlığı"nın varlığını gösterir.

  Dişleriniz İçin En Etkli Diş Macunu Damla Sakızlı Diş Macunu dur.Damla sakızının antibakterial etkisi ağzınızda çok iyi konuma sağlar diğer piyasada size çok iyi gösterilen farklı içerikteki macunları kullanmayın sadece içeriğinde damla sakızlı olanları tercih ediniz.


  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Sağlığının Önemi Forum Tarih
kadında diş sağlığının önemi - diş bakımı nasıl yapılmalı Ağız ve Diş Sağlığı 12 Aralık 2009
Diş ve diş eti sağlığının önemi Ağız ve Diş Sağlığı 27 Eylül 2009
diş bakımsızlığına bağlı hastalıklar - ağız ve diş sağlığının korunması Ağız ve Diş Sağlığı 21 Nisan 2010
Sigara; Ağız ve Diş Sağlığının Düşmanı Ağız ve Diş Sağlığı 12 Aralık 2009
Diş Sağlığının Doğal İlacı Ağız ve Diş Sağlığı 27 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş