Diş sağlığı için eğitim atağı

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Siraç tarafından 24 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Diş sağlığı için eğitim atağı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş sağlığı için eğitim atağı

  Okullarda diş fırçası ve macun dağıtılacak

  24.01.2009
  [​IMG]

  Sağlıklı dişler sağlıklı gülüşler için okullarda öğrencilere diş fırçası ve macunu dağıtılacak. Sağlık Bakanlığı, bu kapsamda 31 bin tane diş fırçası ve macunu almak için ihale açtı. Ayrıca öğrencilerin ağız ve diş sağlığına yönelik sodyum florürlü ağız çalkalama suyu ile diş verniği de alınacak.
  Türk toplumunun yüzde 30'una yakınında diş fırçalama alışkanlığının olmaması Sağlık Bakanlığı'nı harekete geçirdi. Yılda milyonlarca diş çekimi, dolgu ve köprü yapılması sebebiyle artan sağlık harcamalarının önüne koruyucu sağlık hizmetleriyle geçilecek. Bu amaçla gelecek nesillerin ağız ve diş sağlığını koruma amacıyla okullarda diş fırçası macunu dağıtılacak.
  Ağız diş sağlığı ürünleri 2 grupta alınacak. Doğrudan temin yoluyla satın alınması planlanan ürünlere ait şartnameler hazırlandı. Buna göre çocuk diş fırçası 15 bin500 adet alınacak. 15 bin 500 adet çocuk diş macunu alınarak 6 bin 500'ü anasınıfı öğrencilerine 9 bini ilköğretim öğrencilerine verilecek. İkinci grup ürünlerde ise sodyum florürlü ağız çalkalama suyu ile diş verniği temin edilecek.
  Ağıç çalkalama suyu 500 mililitrelik şişelerde olacak 2 bin 200 şişe olarak alınacak. Sodyum florürlü diş verniği tüp veya single 6 bin tane olacak.
  Bakanlıktan üst düzey bir yetkili, fırça ve macunların 2009 öğrenim yılının ikinci döneminde dağıtılacağı bilgisi verdi.
  Türkiye'de oldukça sık görülen diş ve dişeti hastalıklarının eğitim ve koruyucu hizmetlerle önlenebildiğini aktaran yetkili, "Özellikle de çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlarının, ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarının hem de ağız diş sağlıklarının şekillenmesi açısından çok önemli olduğunu yapılan araştırmalar göstermektedir. Sağlık Bakanlığı olarak bu bilinçle hazırlanan Koruyucu Ağız Diş Sağlığı Programı Eğitimi kapsamında 2 grup ürün alacağız." dedi.

  CİHAN
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş sağlığı için Forum Tarih
Diş Sağlığı İçin Yararlı Besinler Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Ramazan’da Diş Sağlığı ve Ağız Kokusu İçin Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 19 Haziran 2011
Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Ağız ve Diş Sağlığı 10 Mayıs 2011
Diş sağlığı için çikolata yerine meyve Ağız ve Diş Sağlığı 10 Aralık 2009
Diş sağlığı için fırçalamak yetmiyor Ağız ve Diş Sağlığı 19 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş