Diş sağlığı için çikolata yerine meyve

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 10 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Diş sağlığı için çikolata yerine meyve konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Ara öğünlerde tüketilen şekerli çay veya kahve ile unlu ve şekerli mamüller, kişinin ağzında gün boyu asit olmasını sağlamalıyor. Bu da dişlerin çok kolay çürümesine yol açıyor.

  Konya Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdülkadir Şengün, diş çürüklerinde beslenmenin önemli bir faktör olduğunu söyledi. Özellikle ara öğünlerde tüketilen gıdalara dikkat edilmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Şengül, “Ara öğünlerde tüketilen şekerli çay veya kahve ile unlu ve şekerli mamüller, kişinin ağzında gün boyu asit olmasını sağlamaktadır. Bu da dişlerin çok kolay çürümesine yol açmaktadır” dedi.

  Prof. Dr. Abdülkadır Şengün, diş çürüğününde basit gibi görünsede önemli hastalıklar arasında yer aldığını kaydederek şöyle konuştu:
  “Diş çürüğü hastalığında beslenme önemli bir faktördür. Hatta sadece diş çürüğü değil, insanın bütün bedeniyle ilgili bir konudur. Unlu ve şekerli besinlerin sık sık tüketilmesi, o bireyde çürüğe karşı bir yatkınlık oluşturur. Şekerli ürünleri, öğünlerle sınırlamak, öğün aralarında daha çok şekersiz ürünleri tercih etmek çürüğe karşı bir direnç oluşturmada etkili olacaktır. Ara öğünlerde tüketilen şekerli çay veya kahve ile unlu ve şekerli mamüller, kişinin ağzında gün boyu asit olmasını sağlamaktadır. Bu da dişlerin çok kolay çürümesine yol açmaktadır. Bisküvi, çikolata ve şekerleme gibi ürünler yerine, daha doğal yiyeceklerin tercih edilmesi, çürüğe karşı bir direnç oluşturur. Mesela bir çocuk sürekli şekerli gıdalar tüketeceğine, meyve yiyebilir. Hem daha sağlıklı olacaktır, hem de ağzı ve dişleri temizleyecektir. Meyve tüketimi teşvik edilebilir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş sağlığı için Forum Tarih
Diş Sağlığı İçin Yararlı Besinler Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Ramazan’da Diş Sağlığı ve Ağız Kokusu İçin Öneriler Ağız ve Diş Sağlığı 19 Haziran 2011
Diş Sağlığımızı Korumak İçin Neler Yapmalıyız Ağız ve Diş Sağlığı 10 Mayıs 2011
Diş sağlığı için eğitim atağı Ağız ve Diş Sağlığı 24 Ocak 2009
Diş sağlığı için fırçalamak yetmiyor Ağız ve Diş Sağlığı 19 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş