Diş sıkmaya botox ile veda edin

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Diş sıkmaya botox ile veda edin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş sıkmaya botox ile veda edin

  Diş sıkmaya botox ile veda edinÖzellikle çalışan insanlarda görülen bu rahatsızlığın belirtileri ve tedavi yöntemleri neler?

  Daha çok yoğun iş temposu ve stresli yaşam süren insanlarda çok sıklıkla görülen günümüzün artık en çok rastlanılan rahatsızlıklarından sayılan “bruksizim” özellikle iş dünyasında yoğun çalışan insanların en büyük sıkıntısı halini aldı.
  Diş Dekimi Dr. Metin Şanap bu hastalığın belirtilerini şöyle açıklıyor; “Genellikle sabah kalkıldığında çene kaslarında bir ağrı hissedilir. İşte bu ağrı genelde bruksizimin işaretidir. Uykumuzda yapılan diş sıkma işlemi sırasında yapmış olduğumuz sıkma kuvveti normal günlük yaşantımızda uyguladığımız kuvvetin çok üstündedir. Eğer bu rahatsızlık tedavi edilmezse zamanla dişlerin çiğneyici yüzeylerinde erozyonlar yani aşınmalar meydana getirebilir. Buda ilk başlarda aşınan mine tabakasından dolayı hassasiyetler oluşturmaktadır. Bu rahatsızlık dikkate alınmayıp devam ederse esas o zaman daha vahim problemler karşımız çıkabilir. Yaptığımız diş sıkmasından dolayı oluşan travmatik kuvvetlerden dişleri saran çene kemiğinde yatay kemik erimeleri oluşmaktadır. Buna bağlı olarak zaman içerisinde dişlerimizde herhangi bir sıkıntımız olmasa da bu kemik yıkımlarından dolayı dişler sallanmaya ve gereksiz yere diş eti rahatsızlıkları oluşmaya ve tertemiz dişleri kaybetmeye başlarız. Bunlara ek olarak çene kemiklerinde yada dişte sebepsiz yere bir çürük yada bir iltihaplanma varmışçasına ağrılar hissedebiliriz. Bunları engellemek için mutlaka tedavimizi yaptırmalıyız.”
  Dr. Metin Şanap bu hastalığın diş hekimi tarafından hazırlanacak olan gece plaklarını kullanarak tedavi edilebileceği belirtiyor. Plaka sisteminin yanı sıra halk arasında çok fazla bilinmeyen bir diğer tedavi şeklini ise şöyle açıklıyor “Çenemizi kapatan kaslardaki stresi ve oluşan aşırı çiğneme kuvvetini botox uygulayarak ortadan kaldırabiliriz. Botox'un zaten ilk uygulama amacı dünyada kaslar üzerin oluşan stresi kaldırarak spazmları yok etmekti fakat bu tedavi yöntemi günümüzde daha çok estetik müdahale olarak yaygınlaştı.”
  Botox ile tedavi yönteminde her şey dozajında uygulandığında herhangi bir sorun yaşatmayacağını belirten Şanap tedavinin 6 ila 9 ay arasında tekrarlanması gerektiğini de ekliyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş sıkmaya botox Forum Tarih
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Tekerleğin icadı ulaşım dışında hangi alanlara katkı sağlamıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş