Diş Sıkma ve Gıcırdatma Nedir?

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Diş Sıkma ve Gıcırdatma Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Sıkma ve Gıcırdatma Nedir?
  Diş sıkma ve diş gıcırdatma genellikle uyku sırasında çoğunlukla da hastanın farkında olmadan yaptığı aşırı çene hareketleridir. Son yıllarda şehir hayatının getirdiği zorluklar ve stresli yaşam sonucunda toplumumuzda çok sık görülmeye başlanmıştır. Bu alışkanlığa sahip bireyler genellikle bu durumdan haberdar değildir.
  Diş Sıkma ve Gıcırdatma Neden Oluşur?
  Duygusal Stresler :
  Stresli hayat tarzı diş sıkma ve diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olmakla birlikte bu durumu hızlandırıcı bir faktördür. Vücudumuzda stresin oluşturduğu etkileri görebileceğimiz ilk yer ağız ve diş bölgesidir. Aşırı titiz hassas sinirli bir yapıya sahip olmak da diş sıkma ve diş gıcırdatmada etkili bir faktördür. Zorlu bir durumla karşılaşıldığında moral vermesi için söylenen sık biraz dişini deyimi günlük konuşmada yerini almıştır.
  Malokluzyon :
  Dişlerin dizilimindeki bozukluklar yani malokluzyon bruksizmin diğer bir nedenidir. Dizilimdeki bozukluklar gelişim sırasında oluşabildiği gibi çok sayıda üst yüzeyi aşınmış eski proaaa ve dolgunun varlığında da gelişebilir.
  Diş Sıkma ve Gıcırdatmanın Belirtileri ve Yarattığı Sorunlar Nelerdir?
  * Dişlerin birbirine sürekli teması ve sürtünmesi sonucunda dişlerin çiğneyici yüzeylerinde mine kayıpları görülür. Dişlerin çiğneyici yüzeylerinde oluşan bu aşınmalar özellikle ön dişlerde daha belirgin olur.
  * Diş yüzeylerinde meydana gelen aşınmaların ilerlemesi ya da hızlı gelişmesi sonucunda dişlerde hassasiyet yani soğuk ve sıcağa karşı aşırı duyarlılık gözlenebilir.
  * Diş gıcırdatma sonucu ön dişlerin kesici kenarlarında ve arka dişlerin çıkıntılı kısımlarında mikroçatlaklar oluşur. Bu çatlaklar zamanla büyüyerek dişlerde kırılmalara neden olabilir.
  * Diş sıkma ve diş gıcırdatmanın dişeti hastalıkları ve yanlış diş fırçalamayla birlikte görülmesi halinde dişetlerinde çekilme ve diş sert dokuları üzerinde çentikler oluşmaktadır. Bu çentikler hassasiyet ve aşırı duyarlılığa yol açtıkları gibi dişin kırılmasına de neden olabilir.
  * Diş gıcırdatma alışkanlığının uzun yıllar devam etmesi sonucunda dişlerde sallanmalar başlayabilir. Özellikle bir yada birkaç dişe fazla kuvvet gelmesi durumunda ilgili dişlerde ağrı görülebilir ve zamanla bu dişler kaybedilebilir.
  * Gece boyu süren çene aktivitesine bağlı olarak sabahları yorgun kalkma baş ağrısı şakak ve yanak bölgesinde kas ağrısı görülebilir.
  * Çene eklemine aşırı yük gelmesi sonucunda eklemde kilitlenme çıtırtı sesleri ve ağrı olabilir.
  * Sürekli ısırmaya bağlı olarak yanak içinde dişlerin birbirleriyle temas ettiği hizada sürekli ısırmaya bağlı olarak irritasyonlar ve beyaz çizgi şeklinde bir hat gözlenebilir.
  * Bu belirtilerin hepsi yada birkaçı diş sıkma ve diş gıcırdatmanın başlamasından hemen sonra gözlenmez. Belirtilerin ortaya çıkması rahatsızlığın şiddetine göre uzun yıllar sürebilir. Bazı durumlarda ise çok az belirti görülür.
  Tedavisi
  Bu rahatsızlıkta tedavinin birinci amacı çene ekleminde geri dönüşümsüz zararlar bırakan normal dışı çene hareketlerini engelleyerek çene eklemini korumak varsa ağrıyı ortadan kaldırmak ve dişlerin aşınmasını engellemektir. Bu amaçla hastanın gece uyurken takacağı dişlerine uygun olarak hazırlanan silikon plaklar kullanılmaktadır. Plak uyku esnasında dişlerin birbiriyle direkt temasını keserek aşınmayı engellemekte böylece çene eklemini rahatlatmakta ve ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Ancak şiddetli vakalarda gece plağının yanı sıra stresi azaltmaya yönelik tedaviler kas gevşetici ve uyku düzenleyici ilaçlar kullanılması gerekebilir. Bu tip rahatsızlıklarda dengeli bir diş teması ve çene hareketlerinin sağlanması için eski yada hatalı yapılmış dolgu ve proaaalerin yenilenmesi ve mutlaka eksik olan dişlerin uygun görülen proaaa uygulamalarıyla tamamlanması gerekir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Sıkma Gıcırdatma Forum Tarih
Diş Gıcırdatmanın ve Çene Sıkmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir Psikoloji 2 Aralık 2010
Çene sıkması ve Diş Gıcırdatma Ağız ve Diş Sağlığı 26 Mart 2010
Diş hassasiyeti canınızı sıkmasın Ağız ve Diş Sağlığı 4 Mayıs 2010
Diş sıkma (Bruksizm) alışkanlığının çene ve diş yapısına zararları Ağız ve Diş Sağlığı 3 Nisan 2010
Diş sıkmaya botox ile veda edin Ağız ve Diş Sağlığı 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş