Diş sıkma (Bruksizm) alışkanlığının çene ve diş yapısına zararları

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 3 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Diş sıkma (Bruksizm) alışkanlığının çene ve diş yapısına zararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş sıkma (Bruksizm) alışkanlığının çene ve diş yapısına zararları

  Medical Park Ordu Hastanesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Rana Oral, diş sıkma (Bruksizm) alışkanlığının çene ve diş yapısını değiştirdiğine dikkat çekti.

  [​IMG]

  Diş sıkmanın çok sık görülen bir alışkanlık olduğunu, erişkinlerde yaklaşık olarak yüzde 96'ya varan oranlarda bu problemle karşılaşıldığını söyleyen araştırmalar bulunduğunu hatırlatan Oral, çocuklarda bu oranın yüzde 15 olduğunu vurguladı.

  STRES BELİRTİLERİ İLK OLARAK AĞIZDA ORTAYA ÇIKIYOR

  Diş sıkmanın kesin bir sebebi olmadığını, son zamanlarda hemen hemen herkeste artan duygusal stresin bunun en sık karşılaşılan sebeplerinden olduğunu kaydeden Oral, "Stres belirtileri ilk olarak ağız dokularında ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple stres, hem bruksizme sebep olur hem de etkilerini artırır. Daha çok aceleci yapıda, titiz kişilerde daha sıklıkla görülmekle birlikte, sadece dişlerindeki eksiklikler veya çapraşıklıklar sebebiyle çenelerin birbirine uyumsuz hale geldiği kişilerde de görülür. Ayrıca ailelerinde diş sıkma olan kişilerin çocuklarında da görülebilir" dedi.

  ETKİLENEN DOKULAR SADECE DİŞLE SINIRLI KALMAZ

  Kahve, kola, alkol ve sigara içilmesinin uyku kalitesini bozduğunu ve diş gıcırdatma için risk oluşturduğunu belirten Oral, şunları söyledi: "Diş gıcırdatmada etkilenen dokular sadece dişlerle sınırlı kalmaz. Dişleri çene kemiğine bağlayan bağ dokuları, çenede dişlerin içinde bulundukları çene kemikleri, alt çene kemiğini başa bağlayan çene eklemi, çene eklemini tutan ve çeneyi açıp kapayan ve başa bağlayan kaslar, bu kasların baş ve boyunda tutunma bölgeleri ve bütün bu ağrıları sürekli ileten sinir sistemi etkilenir. Ağız içinde ortaya çıkan zararlar arasında dişlerin çiğneyici yüzünde ve dişin boyun kısmında diş eti hizasında çentik şeklinde oluşan aşınmalar, diş minesinde çatlaklar ve buna bağlı diş kırıkları, mine çatlaklarına bağlı dişlerde aşırı hassasiyet, diş etinin geriye çekilmesi ve genellikle bununla birlikte oluşan, dişlerde sallanma, kemik çıkıntıları, yanaklarda tahriş sayılabilir."

  "GICIRDATTIĞIMIZIN FARKINA VARMIYORUZ"

  Kişilerin genellikle diş gıcırdattıklarının farkında olmadığına da dikkat çeken Oral, tedavi için şu uyarılarda bulundu: "Psikolojik kaynaklı diş gıcırdatmalarda stres terapisi ve rahat uyumayı sağlayıcı önlemler, kas ağrılarında ve aşırı gıcırdatmalarda zararın azaltılması için kas gevşetici ilaç takviyeleri, hatalı yapılmış diş dolgusu ve kaplamaların yenilenmesi ve eksik dişlerin protezler ile tamamlanması sonucu tedavi daha etkili olur. Ayrıca çene eklemi zarar gördüyse, ağız açmada güçlük yaşanır hale geldiyse ve tüm bu önlemler fayda vermiyorsa eklem içi yıkama ve ilaç uygulamaları, çok daha ileri vakalarda cerrahi müdahale uygulanabilmektedir."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş sıkma (Bruksizm) Forum Tarih
Diş Gıcırdatmanın ve Çene Sıkmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir Psikoloji 2 Aralık 2010
Diş hassasiyeti canınızı sıkmasın Ağız ve Diş Sağlığı 4 Mayıs 2010
Diş sıkmaya botox ile veda edin Ağız ve Diş Sağlığı 29 Mart 2010
Çene sıkması ve Diş Gıcırdatma Ağız ve Diş Sağlığı 26 Mart 2010
Dişleri sıkmanın yol açtığı ağrılar Ağız ve Diş Sağlığı 22 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş