Diş Plağı Nedir

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Diş Plağı Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ağız sağlığı - diş sağlığı - ağız ve diş rahatsızlıkları - diş plak - diş plağı


  [​IMG]
  Ağız boşluğumuz nemli ve sıcak olduğu için mikroorganizmalar (bakteri, mantar) yaşar ve şeker ve diğer gıda artıklarıyla beslenirler. Bu mikroorganizmaların bazıları dişler üzerinde ve diş aralarında bir tabaka oluşturur. Ortamda şeker bulunduğu zaman bu bakteriler asit oluştururarak dişi yumuşatırlar ve böylece çürük oluşur. Plak özellikle diş dişeti birleşim yerinde ve dişler arasındaki bölgede oluşur. Yani ulaşılması zor olan bölgelerde oluşur. Plak suyla dişten uzaklaşmaz.

  Tabletle boyama sonucunda ortaya çıkan plak

  Plak nasıl anlaşılır?

  Dilinizi dişlerinizin üzerinde gezdirdiğiniz zaman kayganlık hissetmiyorsanız plak var demektir. Plak bakterileri dişetlerinde enfeksiyona neden olabilir, sağlık dişeti asla kanamaz.

  Plağı nasıl önleriz?

  Çok kolay; günlük ağız bakımı yaparak. Plak mekanik oalrak uzaklaştırılmalıdır. Eğer yetersiz fırçalama yapıyorsanız, bir dişhekimine danışın ya da eczanelerden boyama tabletleri alarak nerelerde hata yaptığınıza bakabilirsiniz. Plak giderilme işlemi sırasında florür içeren materyallerin kullanılması meydana gelen hasarın hemen onarılmasını sağlar. Fırçalama sonrasında bakteri miktarı azalır fakat zaman geçmesiyle hemen çoğalmaya başlar.
  Yemekler arasında şekerli gıdaların atıştırılması dişlere zarar verir. Sürekli şeker temini bakterilerin aralıksız beslenmesine ve asit oluşturmalarına neden olur. Bu durumda dişin kendini toparlayacak zamanı olmaz yani remineralize olamaz. Bu nedenle yenilen şeker miktarı değil yenme sıklığı önemlidir. Yemek aralarında ise tükrük yardımıyla diş remineralize olur.

  Gingivitis nedir?

  Dişetlerinin iltihibı (gingivitis) ve dişi çevreleyen dokuların iltihabı (periodontitis) insanlarda en sık rastlanan hastalıklardır. Sağlıklı dişetleri asla kanamaz! Eğer diş fırçalama sırasında dişetleri kanıyorsa bu gingivitisin ilk bulgularından biridir. Bu aşamaya gelinceye kadar; gingivitis ağrısızdır bu nedenle genellikle önemsenmez. Enfekte dişetleri ihmal edildiği zaman diş çevre dokuları da etkilenmeye başlar. Ve en son aşamada artık diş sallanmaya başlar ve diş kaybı meydana gelir.

  Dişetlerinizi kontrol edin.

  Sağlıklı dişetleri: Pembe ve portakal kabuğu gibi bir dokuya sahiptir. Dişler arasında bölge doludur ve dokunmayla kanamaz. Dişler üzerinde plak birikintisi gözlenmez.


  Enfekte dişetleri (gingivitis): Hastalıklı dişetleri kırmızı görünür ve kolaylıkla kanar. Dişler üzerinde plak birikintisi bulunur.

  Gingivitis nasıl önlenir?

  Çok kolay, plak dişeti problemlerinin en önemli etkenidir. Biraz çabayla kaldırılabilir. Doğru diş fırçalama tekniği ve uygun malzemelerle kolaylıkla yapılabilir. Dişeti problemi oluştuktan sonra ise artık bir dişhekimine gitme zamanı gelmiş demektir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Plağı Nedir Forum Tarih
Dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında hangi coğrafi özellikler farklılık gösterir Ülkeler Coğrafyası 6 Ekim 2017
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş