Diş Lekesi Yapan Besinler Nelerdir ?

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Diş Lekesi Yapan Besinler Nelerdir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Lekesi Yapan Besinler - Hangi Yiyecekler Dişte Leke Yapar

  Diş lekeleri herkesin şikayetçi olduğu bir konudur. Gittiğimiz davetlerde, ofiste, akşam yemeklerinde ve kahvaltılarda farkında olmadığımız ufak lekeler dişlerimizde kalır. Bunun nedeni yediğimiz yiyecekler ve leke bırakan içeceklerdir. İşte dişlerde leke bırakan besinler:


  Çay
  Sağlıklı bir içecek olmasına rağmen özellikle ofiste durmadan tüketilen çay dişlerle leke bırakır. Bunun yerine bitki çayları tercih edilebilir. Ancak aşırı tüketimde bu çaylar da diş minesine zarar vererek leke bırakabilmektedir.

  Soslar

  İster makarna üzerinde ister etin yanında olsun özellikle domatesli soslar dişlerde lekeler bırakır. Özel akşam yemeklerinde veya davetlerde kremalı soslar tercih ederek bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz.


  Enerji İçecekleri

  Enerji içecekleri hem dişlerde hem de dil üzerinde renk bırakmaktadır. Değişik ve canlı renklerde olan bu içecekler sonrasında pembe bir dille iş yerinde dolaşıyor olabilirsiniz. Bu nedenle ofis saatleri içerisinde tüketimine dikkat etmek gerekir.


  Kırmızı Şarap

  Kırmızı şarap dişlerde ve dilde morumsu bir renk bırakmaktadır. Akşam yemeklerinde özellikle etin yanında vazgeçilmez olarak görülse de renk değişikliğine ve lekelere neden olabilir. Beyaz şarap ise daha az lekeye neden olmaktadır. Ancak genel olarak asidik bir yapıya sahip olan şarap dişlerin beyazlığının düşmanıdır.

  Soda ve Kola

  Bu içeceklerin içerisinde bulunan asit ve kromojen diş minesine zarar vererek kalıcı lekelere neden olabilir. Light olarak adlandırılan çeşitleri bile bu sorunu azaltmada fazla etkili değildir. Aşırı tüketimi tüm vücut için zararlı olan soda ve kola benzeri içecekleri tüketimine sadece özel toplantılarda değil, günlük hayatınızda da sınırlama getirmeniz doğru olacaktır.


  Çözüm önerileri


  1)Sabah kalktığınızda dişlerinizi öncelikle kuru ve macunsuz olarak fırçalayın. Bu sayede diş minesinin üzerinde kalan lekeler ve plaklar büyük oranda temizlenecektir. Diş fırçanızı ıslattığınız takdirde kıllar yumuşayacak ve aynı etkiyi göremeyeceksiniz.


  2)İçeceklerin ağzın içerisinde uzun süre tutmadan hızlıca içerseniz asidin dişe teması azalacağından bir oranda leke oluşumunu azaltabilirsiniz.


  3)Sert kabuklu meyve ve yemişleri yerken ise yavaşça çiğnemek oldukça önemlidir. Çünkü diş minesi bir kez zarar gördüğünde leke oluşumu hızlanacaktır.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diş Lekelerine Neden Olan Besinler
  Diş Lekelerine Sebep Olan Gıdalar
  Hangi Besinler Dişlerde Leke Yapar

  [​IMG]

  Günümüzde ağız ve diş sağlığının önemi sadece bir ihtiyaç halinden çıkarak güzel ve bakımlı dişler özgüven ve kariyer için de son derece önemli.

  Diş lekesi dişlerin mine ve dentin tabakasında oluşan yediğimiz ve içtiğimiz besinlerden kaynaklanan ayrıca tedavi sürecinde kullanılan antibiyotiklerden de oluşabilen lekelerdir. Diş lekeleri kişiyi görünüm açısından rahatsız edicidir. Fakat kısa süreli tedavi işlemleri sayesinde kolaylıkla temizlenebilir.

  Peki hangi besinler diş lekelerine sebep oluyor?

  Soda ve kola

  İçecekler içerdikleri yoğun asit sebebi ile diş minesinde leke yaparlar.

  Kımızı ve beyaz şarap

  Kırmızı şarap dişlerde yoğun rengi sebebi ile beyaz şarap ise içerdiği asit nedeniyle dişlerde leke yapar.

  Kahve ve çay

  Çay ve kahve ülkemizde oldukça tüketilen bir içecek fakat içerdikleri kafein ve doğal renklendiriciler nedeni ile dişlerde leke bırakır.

  Havuç suyu ve vişne suyu

  Bu meyve suları gibi içinde ‘kromojenic’ içerikli gıdalarda diş lekelerine sebep olur.

  Hazır gıdalar

  Enerji içecekleri ve hazır gıdalarda bulunan gıda boyaları da leke oluşumunu hızlandırır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Lekesi Yapan Forum Tarih
Diş Lekesi Nedir - Diş Lekelerine Sebep Olan Besinler Nelerdir Ağız ve Diş Sağlığı 12 Aralık 2010
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş