Diş Kanal Tedavisi

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Diş Kanal Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  diş kanalı tedavisi - dişe kanal tedavisi nasıl yapılır - diş kanalı tedavisi neden yapılır - diş kanalı tedavisi ne zaman uygulanır - diş tedavisi


  Endodonti, pulpa (dişin sinir dokusu) ve periapikal dokuların hastalığı ile bu hastalıkların etyolojisi (sebepleri), önlenmesi, tanı ve tedavisini konu edinen bir dişhekimliği dalı olarak tanımlanır.

  Ülkemizde dişhekimliğinin tüm branşlarında olduğu gibi endodontide de güncel tedavi ve korunma yöntemleri büyük bir hızla benimsenmektedir. Hastaların bilinçlenmesi bu konudaki en büyük göstergedir.

  Uzun yıllar herhangi bir dişteki iltihabın, vücudun başka bir yerinde önemli hastalıkların gelişiminde etken olabileceği ihtimali nedeniyle, pulpası iltihaplanan dişlerin çoğunluğunda diş çekimi endikasyonu konulmuştur. Ancak günümüzde bu düşünceler tamamen gündemden düşmüş, tam tersi bu dişlerin çekimi yerine bu dişlerin tedavi edilmesi öngörülmüştür.

  Pulpası iltihaplanan dişlerde geri dönülmez bir safhaya gelindikten sonraki (herhangi bir etkene bağlı olmadan başlayan ve özellikle gece zonklayıcı tarzda ağrı şikayeti) durumlarda kanal tedavisi kaçınılmaz olmaktadır.

  Kanal tedavisi; dişin enfekte sinir dokusunun tamamen temizlenip, steril bir ortamda bu boşluğun gerekli genişletmenin yapılmasından sonra doku dostu medikamentlerle (ilaçlarla) doldurulması işlemine denir.

  Doğru zamanda ve iyi bir şekilde yapılan kanal tedavisinin dişin ve periapikal dokuların sağlığı açısından önemi tartışılmazdır. Pulpa iltihabının başlangıç safhalarında hastaların hekime başvurmaları sayesinde kanal tedavisine gerek kalmadan kuafaj tedavisi ile diş kurtarılabilmektedir.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Kanal Tedavisi Forum Tarih
Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2011
Kanal tedavisi sonrası diş ağrısı Ağız ve Diş Sağlığı 29 Ocak 2010
Diş Kanal Tedavisi nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 21 Temmuz 2009
İşte Kurtlar Vadisi'nin yeni kanalı Magazin Haberleri 2 Ocak 2009
Kurtlar Vadisi kanal değiştiriyor Haber Arşivi & Gündem 28 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş