Diş hassasiyeti canınızı sıkmasın

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 4 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Diş hassasiyeti canınızı sıkmasın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çene , Diş eti hastalığı , diş fırçalama , Diş fırçası , Diş gıcırdatma , hassas dişler , kan , kas , plusdent , randevu , soğuk hava , soğuk havalar
  Oldukça rahatsız edici olan diş hassasiyeti sıcak yada soğuk bir şeyler içerken, tatlı yerken hatta soğuk havalar da ağzınızdan alınan nefes ile bile hissedilebilir.


  Diş Hekimi Onur Öztürk diş hassasiyetinin dişin altındaki tabakasının zarar görmesi, dişi kaplayan diş eti çekilmesi gibi farklı sebeplerden meydana gelebileceğini belirtiyor ve bize bu nedenleri sırası ile açıklıyor;

  Hassasiyete neden olan faktörler;

  1. Asitli yiyecek ve içecekler; Asitli yiyecek ya da içeceklerin düzenli olarak tüketilmesi dişin minesini aşındırır ve dişlerde hassasiyet oluşmasına neden olur. Bu durumdan şikayetçi olmamak için asitli yiyecekleri sınırlı sayıda tüketmek gerekir.
  2. Yaş; Dişlerde hissedilen hassasiyet genelde 25-30 yaşlarındaki kişilerde görülür.
  3. Yanlış diş fırçası kullanımı; Diş ve diş eti yapıları kişiler arasında farklılık gösterir. Bu nedenle üreticiler birbirinden farklı diş fırçaları üretirler. Eğer hassas dişleriniz varsa ve sert diş fırçası kullanıyorsanız dişlerinize zarar verme olasılığınız çok yüksektir. Bu konuda diş hekiminizin tavsiyesine başvurun.
  4. Çok sert diş fırçalamak; Yanlış diş fırçası kullanımının yanı sıra çok sert diş fırçalama da dişlere zarar verir. Bazı kişiler dişlerini daha sert bir şekilde fırçalayarak daha iyi temizlediklerini ya da dişlerinin daha beyaz olacağını zannederler. Oysa bu diş ve diş etlerine zarar vermekten başka bir işe yaramaz.
  5. Diş gıcırdatma ve sıkma; Dişlerini sıkan ya da gıcırdatan kişilerde diş hassasiyetinin görülmesi çok yaygın bir durumdur.
  6. Diş eti hastalığı; Diş eti hastalığı olan bireylerde de genelde diş hassasiyeti görülür. Bunun nedeni diş köklerinin diş eti çekilmesi sebebiyle korumasız kalmasıdır.

  Sizin yapabilecekleriniz;
  1. Dişlerinizi sizin için uygun olan diş fırçası ile nazikçe fırçalayın.
  2. Tükettiğiniz gıdalara biraz daha dikkat edin. Asitli yiyecek ve içecekleri daha az tercih edin ya da pipetle içmeyi tercih edin.
  3. Diş gıcırdatmanız varsa tedavi olun. Eğer uyurken diş gıcırdattığınızı çevrenizdekiler fark edip sizi uyarıyorlarsa en kısa zamanda diş hekiminizden randevu alın. Bu durumda diş hekiminiz size uygun koruyucu bir gece plağı yapar ve bunu yatarken kullanmanızı ister. Böylece uykunuzda yapacağınız sıkma veya gıcırdatma ile dişlerinize zarar vermemiş olursunuz
  4. Diş hassasiyetine karşı üretilen diş macunlarını tercih edin.

  Aldığınız önlemlere rağmen dişinizde belirgin bir hassasiyet varsa diş hekiminizi ziyaret edin ve bunu onunla paylaşın. Bu durumun arkasında çürük v.b bir sebep olabilir. En iyi tedavi seçeneğini muayene yaptıktan sonra diş hekiminiz uygulayacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş hassasiyeti canınızı Forum Tarih
Diş Hassasiyetine Neden Olan Etkenler Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Diş Hassasiyeti Nedir - Diş Hassasiyeti Hakkında Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 23 Aralık 2010
Diş hassasiyetinizi rahatlatmak için bir çözüm Ağız ve Diş Sağlığı 4 Mart 2010
Diş Hassasiyetine Karşı Evde Neler Yapabiliriz? Ağız ve Diş Sağlığı 9 Ocak 2010
Dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında hangi coğrafi özellikler farklılık gösterir Ülkeler Coğrafyası 6 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş