Diş Gıcırdatmanın Neden Olduğu Sorunlar

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 13 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Diş Gıcırdatmanın Neden Olduğu Sorunlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gıcırdatmak etrafı rahatsız etmenin yanı sıra dişlerin yıpranmasına ve ciddi çene rahatsızlıklarına yol açıyor.


  İngiliz diş hekimi David Cook hastalarının yarısından çoğunun diş gıcırdatma alışkanlığı olduğunu ve bu yüzden diş yıpranmalarıyla karşı karşıya kaldıklarını belirtti. İngiliz Dişçiler Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre insanların yüzde 20’si tıpta “bruxism” olarak bilinen diş gıcırdatma alışkanlığı ve bununla beraber oluşan sorunlardan şikayetçi.

  Birliğin sözcüsü Jacinta Yeo gün geçtikçe zorlaşan ve karmaşıklaşan yaşam koşullarının bu alışkanlığın artmasında büyük rol oynadığını söyledi.
  Yeo özellikle bilgisayar kullanımı gibi sürekli konsantrasyon gerektiren mesleklerde çalışan insanların bu alışkanlığa daha eğilimli olduklarını da ekledi.

  Bu tip hastaların tedavi edilmemesi halinde ciddi çene rahatsızlıkları ile karşılaşabileceklerini ifade eden Yeo ağız sağlığına daha çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

  Tedavisi mümkün

  “Bruxism”in genellikle hafif uykudan derin uykuya geçerken gerçekleştiğini belirten Profesör Chris Idzikowski hafif uykunun diş gıcırdatmasını tetiklediğini ve dişlerini gıcırdatmaya başlayan insanın derin uykuya dalamayarak tam olara dinlenemediğini söyledi.

  Dişçiler tarafından ağzın içine yerleştirilen plastik bir parça ile tedavi edilebilen bu alışkalık ne kadar erken tedavi edilirse o kadar iyi...Başlıca nedenlerinden biri stres olan bu alışkanlığı yenmenin bir diğer yolu da rahatlama teknikleri kullanıp stresten uzak durmak...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Gıcırdatmanın Neden Forum Tarih
Diş Gıcırdatmanın ve Çene Sıkmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir Psikoloji 2 Aralık 2010
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş