Diş Gıcırdatma Neden Olur

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Diş Gıcırdatma Neden Olur konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş Gıcırdatma - Çene Sıkma - Diş Problemleri - Uykuda Diş Gıcırdatma
  Diş gıcırdatma veya çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunlar yatıyor...


  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Çiğdem Küçükeşmen, gece uyurken dişlerin gıcırdatılması ve çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunların yattığını söyledi.

  Küçükeşmen, gece uykuda diş gıcırdatma veya diş sıkma sorunun temelinde psikolojik etkenlerin etkin rol oynadığını belirterek, şunları söyledi:

  ''Uyurken diş gıcırdatma veya çene sıkma olayının temelinde psikolojik sorunlar yatmakta, çözüm ise sıkıntıya neden olan sorunun giderilmesinde. Eğer gece uykunuzda bilinçsiz olarak dişlerinizi gıcırdatıyorsanız, mutlaka gün içinde yaşadığınız sorunlar sizi etkisi altında bırakmıştır. Bize gelen şikayetlerde bu bulgulara rastlıyoruz. Günlük hayatımızda çeşitli problemlerden dolayı strese kapılmaktayız, bunlar da bizleri olumsuz etkiliyor. Gece uykuda ise bunların yansıması yaşanıyor.''

  Diş gıcırdatmaya çocuklarda ve hatta dişleri çıkan bebeklerde de rastlandığını kaydeden Küçükeşmen, ''Çocuğunuzda diş gıcırdatma olayına şahit oluyorsanız, mutlaka sorunlarını irdeleyin. Arkadaşları ile tartışma yaşamış olabilir, bakıcısı ile problemi olabilir. Bunları sorgulayın'' dedi.

  Diş gıcırdatmanın bilinçaltında yapıldığını ve uykuda olan kişinin bunun farkında bile olmadığını belirten Küçükeşmen, diş yapısının da diş gıcırdatma olayına etken olabileceğini savundu. Sorunun zamanında giderilmesi gerektiğini vurgulayan Çiğdem Küçükeşmen, sürekli diş gıcırdatma olayının yaşanması halinde eklemlerde ağrı, çene dokusunda hassasiyet oluşabileceğini ayrıca baş ağrısı ve ağız yapısının bozulabileceğini kaydetti.

  Bunun yanı sıra dişlerin sürtünmeden dolayı zarar göreceğini bildiren Küçükeşmen, ''Önlem alınmadığı takdirde sürtünmelerden ötürü diş yapısı zarar görür. Küçülmeler oluşabilir'' uyarısında bulundu
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Gıcırdatma Neden Forum Tarih
Diş Gıcırdatmanın ve Çene Sıkmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir Psikoloji 2 Aralık 2010
Diş Gıcırdatmanın Neden Olduğu Sorunlar Ağız ve Diş Sağlığı 13 Mayıs 2009
Diş Gıcırdatma Hastalığı Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2011
Diş Gıcırdatma Aparatı Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2011
Çene sıkması ve Diş Gıcırdatma Ağız ve Diş Sağlığı 26 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş