Diş Fırçasını Kim Buldu

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diş Fırçasını Kim Buldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş fırçasının icadı
  Diş Fırçasını Kim Buldu

  Bu gün kullandığımız diş fırçasının prototiplerini hazırlayan kişi İngiliz William Addis dir.Diş fırçası modern hayatın en önemli araçlarından bir tanesi olmuştur. İnsanların her gün kullandıkları, ağız sağlığının olmazsa olmazı olan diş fırçasının ne zaman ve kim tarafından bulunduğununa tarihsel olarak bir gözatalım.

  Tarih boyunca insanlar ağızlarını ve dişlerini temizlemek için bir çok yöntem denediler. Bitki kökleri, ağaç dalları, çeşitli hayvanların tüyleri ve hatta kuş tüyü bile kullanıldı.

  Özellikle Hint ve Arap medeniyetleri tarafından kullanılan bitki dalları ve kökler diş temizliğinde önemli rol oynadı. Araplar tarafından kullanılan misvak, antiseptik etkisi ile bilinen en önemli diş fırçası.

  Dişleri temizlemek için kullanılan malzemelerden bir tanesi de kumaş. Fakat bakteri barındırma konusunda oldukça tehlikeli olan kumaşlar ağız sağlığı açısından tehlikeli görülmekteydi.

  On sekizinci yüzyılın ikinci yarısında, diş fırçasını icat eden adam olarak bilinen William Addis ingiltere iç savaşı zamanında hapse mahkum edildi. Hapishanede geçirdiği süre boyunca, ağız bakımını iyileştirme konusunda daha fazla zaman buldu. Hayvan kemikleri üzerine delikler delerek ve o delikler üzerine birer uçları birbirine bağlanmış kıllardan bir demet haline getirdi. Kılların Alt kısımlarını kemiğe yapıştırarak sağlamlaştırdı. Böylece modern diş fırçası doğdu.

  William Addis 1780 yılında hizmete girdiği bilinen Addis adındaki firmasını kurdu ve bilinen en eski diş fırçası üreticisidir.

  Dr. West�in buluşu olan naylon diş fırçaları ise 1938 yılının Eylül ayından itibaren ABD�de satışa çıkarıldı.

  1961 yılında da New York�ta Squibb firması ilk elektrikli diş fırçasını yaptı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Fırçasını Buldu Forum Tarih
Diş Fırçası Nasıl Kullanılır - Diş Fırçasının Kullanımı Ağız ve Diş Sağlığı 23 Ağustos 2011
Diş Fırçasının İcadı Bilim & Teknoloji 8 Mayıs 2011
Diş Fırçasının Yararları Faydaları Ağız ve Diş Sağlığı 8 Mayıs 2011
Diş Fırçasının Özellikleri Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2011
Diş Fırçasının İngilizcesi nedir İngilizce Tercümeler 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş