Diş Eti Hastalarının Diş Etlerini Doğru Fırçalaması

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda SeLeN tarafından 1 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Diş Eti Hastalarının Diş Etlerini Doğru Fırçalaması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  diş etleri nasıl fırçalanmalı - diş etlerini fırçalarken dikkat edilmesi gerekenler - diş eti çekilmesi - diş etini nasıl fırçalamak lazım  Diş eti çekilmesi yaşayan insanlar yani aslında diş eti hastası olan bireyler mutlaka fırçalamaya çok ciddi özen göstermeliler. Bazen biz ağız hijyen eğitimi veririz yani bakterileri boyarız ve o bakterilerin aslında görünmeyen bakterilerin görünür hale gelmesini sağlarız. Böylelikle aslında fırçayla neyi temizlediğini görür bireyler.

  Fırçalamayı kırmızıdan beyaza dediğimiz diş etinden, dişe doğru fırçalamalarını ve süpürge hareketiyle fırçalamalarını öneririz. Üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çeneden aşağıdan yukarıya yani diş etinden beyaza doğru. Sadece fırçalama yetmez çünkü zaten bu hastalarımızda dişler arasında bakteri plağı çok birikir. Biz sadece dış yüzeylerini fırçalamış oluruz. Mutlaka arayüzü fırçalamak lazım. Arayüzü temizlemek lazım.

  Arayüzünü ya diş ipiyle temizlicez, diş ipi yetersizse arayüz fırçası ile temizlicez, bazen bunlar arayüz fırçasının da zararları yanlış kullanıma bağlı olabiliyor. O zaman ağız duşunu öneriyoruz. Ağız duşu dediğimiz eczanelerden alıcağınız bir aparat. Bu aparat basınçlı su ile dişlerinizin arasını temizlemenize yardımcı olur. Yanında üç dört tane parçası vardır, bunları çok uzun süre kullanabilirsiniz. Dişler arasını tazikli su ile bizim kullandığımız gibi hava su şırıngası gibi o araya birikmiş bakteri plaklarını temizlenmesine yardımcı olur.
   

Bu Sayfayı Paylaş