Diş eti hastalığı nasıl önlenir?

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Dine tarafından 9 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Diş eti hastalığı nasıl önlenir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İşte dişleri korumanın yolları..


  [​IMG]Periodontal hastalığın önlenmesinde en önemli görev kişinin kendisine düşmektedir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için, günlük ağız bakımı işlemleri ile (diş fırçalama ve diş ipliği kullanma) bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması gerekmektedir.


  Dr. Erkan Gökçek, diş hekimine düzenli aralıklarla gidilmesi de aynı derecede önemlidir. Günlük ağız bakımı işlemleri diştaşı oluşumunu en az düzeye indirebilir, ancak tamamen önleyemeyebilir. Diş fırçası, diş ipliği veya diğer temizlik araçları ile ulaşılamayan bölgelerin bir diş hekimi tarafından değerlendirilmesi mevcut diş plağı ve/veya diştaşının uzaklaştırılması açısından gereklidir." dedi.
  Dişeti hastalığının erken döneminde tedavi, dişler üzerindeki eklentilerin (plak ve diştaşı) uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsadığını söyleyen Dr Gökçek, "Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek cebin elimine olması için yeterli olduğunu belirtti. Gökçek dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı temizliği, plağın uzaklaştırılması ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebileceğini vurgulayan Gökçek açıklamasına şöyle devam etti.
  "Bu tedavinin amacı dişleri çevreleyen derin periodontal ceplerdeki diştaşlarını temizlemek, cebin büzülerek eliminasyonunu ve düzgün bir kök yüzeyini sağlamak ve daha kolay temizlenebilir bir dişeti formu oluşturmaktır. Periodontal tedavi sonrası hastaların düzenli olarak dişhekimi tarafından muayene edilmesi, plak kontrolü ve yeni diştaşı birikimlerinin ortamdan uzaklaştırılması gereklidir. Fakat unutmamak gerekir ki; periodontal tedavi ile elde edilenlerin sürdürülmesi için hiçbir işlem kişinin günlük ağız bakımı işlemlerini etkin bir şekilde uygulamasından daha yararlı olamaz. Şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş hastalığı nasıl Forum Tarih
Diş Gıcırdatma Hastalığı Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mayıs 2011
Apandist Nedir - Apandist Hastalığı Nedir Genel Sağlık 15 Şubat 2011
Apandist Hastalığı Hakkında Bilgi Genel Sağlık 2 Ocak 2011
Dişeti hastalığı - Diş Eti çekilmesi - Diş Eti Hastalıkları Geniş Bilgi Ağız ve Diş Sağlığı 3 Mayıs 2010
Diş Kaybı Kalp Hastalığının Habercisi Genel Sağlık 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş