Diş Dolgusu Ağrısı

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Diş Dolgusu Ağrısı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dolgudan sonra ağrı
  Diş Dılgusundan sonra ağrının nedenleri

  Dolgu işlemi bittikten sonra hassasiyet ortaya çıkabilir. Dişiniz hava, sıcak, tatlı yiyecekler vb. olaylara hassasiyet gösterebilir. Kompozit dolgular ve diğer tip dolgular bu hassasiyete neden olmaktadır. Genellikle bu hassasiyet 1-2 hafta arasında azala azala sone erer. Bu gibi şeylerden dişinizdeki hassasiyet geçene kadar uzak durmalısınız.Fakat 1-2 hafta içinde ağrı sızı hassasiyet geçmezse derhal diş hekiminize başvurmaktan çekinmeyiniz.

  Hekiminiz hassasiyetin gitmediğini anlarsa, hassasiyeti gidermek için tekrar bir dolgu yapabilir. Bu işlem yavaş yavaş hassasiyet olan bölgeyi iyileştirmeye yetecektir. Hassasiyetinizi daha önce diş hekiminize açıklamanız daha sonraki safhalarda dişhekiminin problemi çözmesine o derece kolaylık sağlamaktadır. Dolgu sökülüp yerine yenisinin takılmasıda mümkündür. Yada dolgunun altına diş hekimi tarafından ajan konulup korunabilir. Fakat dolgu derinse kanal tedavisi uygulaması yapılmalıdır.

  Dolgudan sonra ağrı 2 şekilde olabilir.
  - ilk ağrı dolgunun dişleri kapatmamasına neden olur. Isırdığınızda ortaya çıkar ve gitgide kötüye gitmektedir. Anastezi geçtiği zaman bunu hissetmeniz mümkündür. Ağrınız varsa dişhekiminize başvurunuz. Yeniden şekilendirme yapılabilir.
  - Bu ağrı şeklide dişler birbirine temas ettiği zaman ortaya çıkar ve çok şiddetli bir ağrıdır. Dolgusu yeni yapılmış metal diş arasındaki temasla ortaya çıkmaktadır. Ağızdaki elektrik akımından oluşmaktadır. Yeni yaptırdırğınız metal dolgulu dişinizin karşısındaki dişte metal dolgulu diş varsa bu ağrı meydana gelir ve çok şiddetli olduğundan dayanması zordur. Telaş yapmayınız ve Hekiminize başvurunuz.

  Dolgu işlemi bittikten sonra dişhekimi tarafında yapılan bölge cilalanır. Ancak tedaviden sonra dolgunun keskin ve yaralayıcı kenarları oluşabilir. Bu kenarların ağzınızda yara açmaması için dolgudan sonra ağrı olursa lütfen dişhekiminize başvurunuz.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Dolgusu Ağrısı Forum Tarih
Diş Dolgusu Abdest Bozarmı Dini Sorular ve Cevaplar 5 Mayıs 2011
Diş Dolgusu Fiyatları 2011 2012 Ağız ve Diş Sağlığı 5 Mayıs 2011
Diş Dolgusu Sonrası nelere dikkat edilmeli Ağız ve Diş Sağlığı 2 Mayıs 2011
Gusül Ne Demektir?,Gusül Ne Zaman Lâzımdır?Diş Dolgusu ve gusül Dini Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2009
Dağ yamaçlarında yükselti arttıkça bitki örtüsü dışında hangi coğrafi özellikler farklılık gösterir Ülkeler Coğrafyası 6 Ekim 2017

Bu Sayfayı Paylaş