Diş beyazlatma kalıcı mıdır?

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Diş beyazlatma kalıcı mıdır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Diş beyazlatma kalıcı mıdır?

  Eğer bir hastamıza diş beyazlatma işlemi uyguladıysak, hastamızın ileriki yaşamında dişlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. Zaten dişlerinizi beyaztatmanıza sebep olmuş

  tüm olumsuz davranışlardan kaçınmalısınız. Kırmızı şarap yerine beyaz şarabı tercih edebilirsiniz. Vişne suyu yerine kayısı suyu tercih edilebilir. Bunların dışında mutlaka çay kahve alışkanlığınızı azaltmanız gerekiyor. Ya da hemen ardından dişlerimizi fırçalamalıyız. Açıkcası kahve veya çayı lavaboya döktüğümüzde bile üzerine su dökmeden temizlenmemektedir. Dişlerimiz lavabomuzdan daha hassas bir yapı olduğuna göre ve pek kimse kahve içtikten sonra dişlerini fırçalamadığı veya suyla çalkalamadığı için zaman içinde dişlerimizde renklenmeler başlıyor..

  Bunların dışında düzenli ağız bakımı çok önemli, sabah ve akşam mutlaka dişlerimizi en az 2 kez 3er dakika fırçalamalıyız.Eğer hasta beyazlatma işleminden sonra dişlerine dikkat ederse, bu beyazlığın geçmesi 2 veya 2.5 sene sürmektedir. Eğer diş beyazlatma işlemi düşünüyorsanız mutlaka bir hekime danışmalısınız.Piyasada varolan ve hastaların kendi satın aldığı, eczanelerde satılan beyazlatma ajanları ve hekimin kullandığı beyazlatma ajanları sadece mine'de etkilidir. (mine; dişi en üstten saran tabakadır.)Eğer minenin altında bulunan, dentin denilen ve sinirlere çok yakın ve hassas olan tabakaya beyazlatma ajanı uygularsanız, çok ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.


  Bu tabaka hastanın dişi aşındığı zaman ortaya çıkabilir, yani hastanın dişinde mine olmayabilir. Hastalar mine ve dentin yapısının tanıyamayabilirler ve eczanelerden aldıkları beyazlatma ajanlarını uyguladıklarında çok ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Aynı şekilde bu uygulama bir hekim tarafından yapılsa da hi ciddi sağlık sorunları yaşanabilir. Bu tür sorunlar yaşayan hastaların tedavi süreci kanal tedavisine kadar gidebilir.
  Eğer dişlerde renklenme olmuşsa, bunu hasta kendine zarar vermeden çıkaramaz. Hastalar ancak bir renklenme riskini ortadan kaldırabilir;


  Dişlerinizi çok güzel fırçalayarak,
  Kafeinli içecekler tüketmeyerek,
  Sigara vb. tütün mamül kullanmayarak,
  Aşırı klor, flor vb. içme suyunda bulunan çözeltilerden uzak durarak

  sağlıklı ve beyaz dişlere sahip olabilirsiniz. Renklenme oluştuktan sonra ancak bir profesyonel gözetiminde tedaviye başlanmalıdır.

  Kaynak:
  Diş Hekimi
  Msc. Dt. Özer Akıncı
  Özel Dora Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Kliniği Uzman Diş Hekimi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş beyazlatma kalıcı Forum Tarih
Evde Diş Beyazlatma Formülleri Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 2 Temmuz 2013
Dişleri Beyazlatmak İçin Evde Neler Yapılabilir? Ağız ve Diş Sağlığı 11 Mart 2012
Diş Beyazlatmanın Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir? Ağız ve Diş Sağlığı 23 Aralık 2011
Evde Yapabileceğimiz Diş Beyazlatma Yöntemleri Ağız ve Diş Sağlığı 9 Haziran 2011
Diş beyazlatmadan sonra nelere dikkat edilmelidir? Ağız ve Diş Sağlığı 6 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş