Diş bakımı yapmayan çocuk gelişemiyor / Cocugun Gelismesinde Dis Bakiminin Etkisi

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda NeslisH tarafından 11 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Diş bakımı yapmayan çocuk gelişemiyor / Cocugun Gelismesinde Dis Bakiminin Etkisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya (AA)- Konya Diş Hekimleri Odası Başkanı Tayip Turan Ekinalan, diş temizliğinin yapılmamasına bağlı olarak oluşan diş ve diş eti hastalıklarının, özellikle 5-17 yaş grubunda büyüme yetersizliğine, 36-39 yaş grubunda da 3-7 kat daha fazla kalp hastalığı riskine neden olduğunu bildirdi.

  Ekinalan, hazır yemek alışkanlığının giderek arttığı günümüzde diş bakımının daha da önem kazandığını, buna karşın insanların dişlerine gereken önemi göstermediğini söyledi. Diş sağlığına önem verilmemesi nedeniyle diş ve diş eti hastalıklarının gün geçtikçe arttığını ifade eden Ekinalan, bu hastalıkların dolaylı olarak insanların genel sağlığını tehdit edebildiğini bildirdi. Ekinalan, özellikle küçük çocuklarda, diş temizliği ve bakımının düzenli yapılmamasının önemli sağlık problemlerine neden olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

  ''Düzenli şekilde bakımı yapılmayan dişlerdeki yemek artıkları, bir süre sonra diş eti hastalıklarına neden oluyor. Dişeti iltihapları ve diş çürükleri oluşuyor. Bu da iltihapla mücadele etmeye çalışan vücudun direncini düşürüyor, çocukların büyümesini engelliyor. Diş temizliğinin yapılmamasına bağlı olarak oluşan diş ve diş eti hastalıkları, özellikle 5-17 yaş grubundaki çocuklarda büyüme yetersizliğine, 36-39 yaş grubunda ise 3-7 kat daha fazla kalp hastalığı riskine neden oluyor. Bu nedenle özellikle çocuk yaşta diş bakımı alışkanlığının kazanılması büyük önem taşıyor.''

  Çocuklarda, diş değiştirme dönemi olan 7-12 yaşlarının da diş sağlığı açısından önem taşıdığını anlatan Ekinalan, yeni dişlerin eğik çıkabildiğini, bu nedenle 7-12 yaşlarında diş hekimine gidilerek, diş kontrollerinin belli aralıklarla yaptırılması gerektiğini bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş bakımı yapmayan Forum Tarih
Hamilelikte Diş Bakımı Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011
Diş Teli Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 11 Mayıs 2011
Ağız ve Diş Bakımının Önemi Ağız ve Diş Sağlığı 6 Aralık 2010
Hasas Dişler - Hassas Dişlerin Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 29 Eylül 2010
Günlük Doğru Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş