Diş bakımı her yaşta önemli!

'Pratik Bilgiler' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Diş bakımı her yaşta önemli! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocuklar, doyasıya şeker yemenin ve düzenli diş fırçalama alışkanlığını zamanında edinmemenin bedelini, ilerleyen yaşlarda ağızlarındaki çürük dişlerle ödüyorlar.

  Çürümeleri önlemede etkili bir yöntem

  Çocuk yaşlardan alınacak önlemler, bireylerin bir ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlayabiliyor. Dişhekimliğinde uygulanan fissür örtücü ise, çocukların dişlerinin çürümesini önlemek için etkili bir yöntem

  Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığına ne kadar özen gösteriyoruz? Üzerinde önemle durulması gereken bu konuda anne babaların yeterli bilgiye sahip olmamaları, okul öncesi çocuklarda diş çürüklerinin salgın hastalık gibi yayılmasına ve sağlıklı olabilecekken dişlerin tedavisi güç yaralar almasına yol açıyor. Kimi zaman yerine yenileri geleceği için süt dişlerinde meydana gelen çürükler önemsenmezken, kimi zaman diş fırçalamaya başlamaları için çocukların “henüz küçük” oldukları düşünülüyor. Oysa gerçek hiç de öyle değil.

  Bebeklerin diş oluşumununun hamileliğin üçüncü ayında başladığı göz önönünde bulundurulursa, çocukluk döneminde diş bakımının ne kadar önemli olduğu daha da iyi anlaşılıyor. Peki anne ve babalar, çocukların bir hayat boyu sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamak için ne yapmalılar? Öncelikle çocukların kemikleriyle birlikte dişlerinin de güçlenmesi için kalsiyum açısından zengin gıdalar almaları gerekiyor. Bu besinlerin başında, süt ve süt ürünleri, taze meyveler ve yerfıstığı geliyor.

  Sağlıklı dişler için vazgeçilmez unsurlardan biri elbette düzenli diş fırçalama alışkanlığı. Çocukların çok erken yaşlarda günde en az iki kez dişlerini fırçalamaya özendirilmeleri gerekiyor. Burada önemli olan, çocuğun yaşına ve ağız yapısına uygun boyutlarda ve yumuşaklıkta diş fırçası seçmek.

  Bebeklerin bir yaşından itibaren düzenli aralıklarla diş doktorunun kontrolünden geçmesi, olası çürüklerin büyümeden önlenmesi için en iyi yol. Üç yaşından itibarense, çocukların dişlerinin diş doktoru tarafından altı ayda bir temizlenmesi gerekiyor.

  Süt dişlerinin yerine gelen asıl dişler gelişimini tamamladığında, çürüklerden korunmak için fissür örtücü uygulamasına başvurulabilir. 6-12 yaş arası çocuklara uygulanan fissür örtücü koruyucu diş hekimliğinde etkili bir yöntem. Fissür örtücü uygulamasının mantığı, dişlerde diş fırçası kıllarının girmemesi nedeni ile temizlenemeyen derin fissür ve çukurcukların kapatılmasına dayanıyor. Bu uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için asıl dişlerin çıkmasının üzerinden dört yıl geçmesi, yani gelişimini tamamlamış olması ve dişlerde çürük bulunmaması gerekiyor.

  Fissür örtücü uygulaması, dişlerin çok erken yaşlarda korumaya alınması için etkili bir yöntem. Uygulamanın gerçekleştirildiği dişlerin altı ayda bir kontrol edilmesi ise ideal.
   

 2. avatar

  avatar Üye

  paylaşım için teşekkürler eline sağlık
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş bakımı yaşta Forum Tarih
Hamilelikte Diş Bakımı Gebelik ve Annelik 15 Kasım 2011
Diş Teli Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 11 Mayıs 2011
Ağız ve Diş Bakımının Önemi Ağız ve Diş Sağlığı 6 Aralık 2010
Hasas Dişler - Hassas Dişlerin Bakımı Ağız ve Diş Sağlığı 29 Eylül 2010
Günlük Doğru Diş Bakımı Nasıl Yapılmalı Ağız ve Diş Sağlığı 21 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş