Diş Ağrısına Neler İyi Gelir

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Diş Ağrısına Neler İyi Gelir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  diş ağrısına ağrı kesici - dişim ağrıyor ne yapmalıyım - diş ağrısı tedavisi - diş sağlığı - çene ağrısı - dişe aspirin koymak - dişe rakı koymak - dişe kolanya koymak - diş ağrısında ne yapılır


  [​IMG]
  Diş ağrısı çektiğinizde evde yapabilecekleriniz neler? Dişe rakı, kolonya, aspirin koymak işe yarar mı? Yanıtları pudra.com’da…
  Diş ağrısına ne iyi gelir?
  Diş ağrısı hiç beklenmedik bir zamanda başlar. Aksilik bu ya, genelde bir seyahatte, akşamları veya hafta sonları olur… Diş doktoruna gitme imkanımız yoktur. İşte bu tür durumlarda diş ağrısına karşı kendi kendimize önlem almamız gerekir. Pudra.com’un bu yazısı işte bu durumlar için: Hem diş ağrısını neden olduğunu hem de diş ağrısı için evde yapabileceklerimizi açıklıyoruz…

  Ağrının karakterine göre nedenini anlayabilir miyiz? Diş hassasiyetine karşı ne yapmalıyız? Diş ağrısıyla ilgili merak ettiklerimizi Diş Hekimi Asaf Murat Güzelce anlatıyor…

  Dişimiz ağrıyorsa evde neler yapabiliriz?

  Bir ağrı kesici almak ve en kısa sürede bir diş hekimine gitmek gerekir.

  Eğer uykudan uyandıran bir ağrı varsa ve hemen diş hekimine gitmek mümkün değilse, yapabilecekleriniz de vardır: Ağrı, kan basıncından dolayı olduğu için ve yattığınız zaman kan basıncı daha çok baş bölgesine geldiği için pozisyonu değiştirmek gerekir. Biraz kaykılarak, mideye kanın inebileceği pozisyonda yatmak, ağrıyı hafifletebilir. Tabii aynı zamanda ağrı kesici de almak gerekir.

  Eğer yemekten sonra oluşan bir ağrı varsa dişleri fırçalamak bir çare olabilir. Sıcak-soğuk hassasiyetinde, ılık gıdalarla beslenip en yakın zamanda doktora gitmek gerekir.

  Bazen kanal tedavisinin bir önceki safhasında sinirler iltihaplandığı için, sıcaktan ciddi anlamda etkilenebilir. Bu ağrıyı soğuk tedavisiyle kesmek mümkündür.

  Hangi durumlarda diş ağrısı ile birlikte şişme olur?

  Şişmenin sebebi enfeksiyonun çıkamamasıdır. Kemikteki ya da diş etindeki iltihap dış ortama açılamadığında, kendine ilk bulduğu yoldan boşluğa doğru gider ve bundan dolayı ağzın herhangi bir yerinde şişme olur.

  Birinci sebep; çürük sinirlere çok ilerlemiştir ve kök ucunda oluşan iltihap kemik içinde ilerleyip ilk bulduğu yerden yüzeye çıkmıştır.

  İkinci sebep, diş etlerindeki iltihaptır. Çok ihmal edildiği takdirde bu iltihap, yüz üzerinde herhangi bir yerden de çıkabilir.

  Diş ağrısında dişe aspirin, kolonya, rakı vb. koymak işe yarar mı?

  Bunlar ciddi anlamda kimyasal yanık meydana getirirler. Belki dişin ağrısı bir şekilde azalır ama bunun sebebi dişin sinirlerinin ölmüş olmasıdır. Yani kendi elinizle dişinizi çekime doğru götürebilirsiniz. Daha sonra diş ağrısı ve diş etinin yanmasından kaynaklanan ağrı yaşarsınız.

  Rakı, kanı sulandırıp ağrının daha fazla artmasına neden olur. En doğru seçenek, ağrı kesici içmektir.

  Diş sorunları hangi durumlarda çene ağrısına sebep olur?

  * 20’li yaş dişleri
  * Diş gıcırdatma
  * Kemik kaybı çene ağrısına


  neden olur.

  20’li yaş dişleri çıkarken, alt çene kemiğinden kulağa yansıyan ağrı yapabilir. Üst 20’li yaş dişleri çıkıyorsa, göz ve şakak bölgesinde ağrı oluşturabilir.

  Çene kemiğinde kayıp meydana gelmişse, diş desteğini kaybetmişse, çenenin içinden gelen bir ağrı gibi hissedilebilir.

  Hareketli protez kullanan insanlarda, çene kemiği çok aşınmışsa, protez, diş sinirlerinin çıktığı noktalara baskı yapar, bu baskıdan kaynaklanan ağrılar meydana gelir.

  Hangi tür diş ağrılarında vakit kaybetmeden doktora gitmek gerekir?

  Diş, soğuktan sızlamaya başlamışsa veya diş etlerinde kanama varsa, hemen diş hekimine başvurmak gerekir. İlk sızlama hissettiğimizde erken müdahale edilmesi için doktora gidersek ucuza, ağrısız ve kısa süreli tedavi yaptırma şansımız olur
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş Ağrısına Neler Forum Tarih
Diş Agrısı Sorunu - Diş Ağrısına Evde Neler Yapılabilir Ağız ve Diş Sağlığı 23 Kasım 2010
Diş ağrısına karşı neler yapmalı? Ağız ve Diş Sağlığı 22 Mart 2010
Diş Ağrısına Doğal ve Bitkisel Tedavi Ağız ve Diş Sağlığı 23 Aralık 2011
Diş Ağrısına Bitkisel Tedavi Ağız ve Diş Sağlığı 17 Kasım 2011
Diş Eti Ağrısına Ne İyi Gelir Ağız ve Diş Sağlığı 9 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş