Diş İşlemlerinde Korkuyu ve Ağrıları Azaltmak

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda SeLeN tarafından 10 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Diş İşlemlerinde Korkuyu ve Ağrıları Azaltmak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  diş ağrılarını azaltmak - diş tedavisi - diş korkularını ve ağrıları azaltmak
  Dişlerde yapılan işlemlerde, doktorlar ağrıyı yok etmek veya azaltmak için, genellikle üç yöntem kulla-(Terbiyeden-Yoksunum)-nırlar: lokal anestezi, sakinleştirme ve genel anestezi. Lokal anestezi sadece işlemin yapılacağı yeri donuk-laştırır ve iğneyle yapılır veya direkt olarak diş etine yapılır. Genellikle, dişçi, dişe delik açacağı zaman, örneğin dolgu yapması gerektiğinde ve canlı diş özünde çalışmak durumundaysa, bu tür anestezi kullanılır. Lokal anestezi ayrıca, eğer çok hassassanız, diş temizlenmesinde de kullanılır.

  Bazen, tedavi edilecek alana lokal anestezi enjekte etmek mümkün olmayabilir (veya iltihap, enfeksiyon ağrı yüzünden çok acı verici olabilir). Bu durumlarda diş doktorunuz, çevresel sinir engelleyici kullanabilir yani lokal anestezi, tedavi edilecek alanın yanındaki sinire enjekte edilir. Bu da geçici olarak, daha geniş bir alanda hissizleşme sonucunu doğurur.

  Sakinleştirme ve premedikasyon Birçok kişi, dişçiden korkar. Dişçi korkunuzun, düzenli kontrola gitmenizi engellediğini düşünüyorsanız, doktoru-(Terbiyeden-Yoksunum)-nuzdan size sakinleştirici ve premedikasyon yapmasını isteyin. Sakinleştirme, azot oksit (güvenli bir gazdır ve burundan soluyarak alınır) kullanımını içerebilir veya damar içi uygulanan ilaçlardır. Premedikasyon ise randevu öncesi alınan ilaçlardır.

  Genel anestezi bilinç kaybı yarattığı için genel-(Terbiyeden-Yoksunum)-likle diş işlemlerinde sık kullanılmaz. Bazı ağız cerrah-(Terbiyeden-Yoksunum)-ları, genel anesteziyi (damar içi ilaçlarla verilir) yirmi yaş dişinin çekilmesi gibi kısa sürecek muaye-(Terbiyeden-Yoksunum)-nehane işlemlerinde kullanırlar. Bununla beraber, genel anestezi sadece sağlık durumu iyi olanlara ve işlem boyunca hastanın detaylı bir takibi yapılarak uygulanır. Daha karmaşık diş ameliyatları, ameliyat-(Terbiyeden-Yoksunum)-hanede ve genel anesteziyle yapılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Diş İşlemlerinde Korkuyu Forum Tarih
Dış döllenme ve Iç döllenme nedir Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 19 Mart 2017
Kumar oynayan kişi kendisine ailesine ve çevresine nasıl zarar verir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2017
Osmanlı devletinin son padişahı kim kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Yeniçeri ocağını hangi padişah kaldırdı kısaca Tarihi Bilgiler 12 Şubat 2017
Tekerleğin icadı ulaşım dışında hangi alanlara katkı sağlamıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş