Devrim Kuramı - Celalettin Güngör

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Devrim Kuramı - Celalettin Güngör konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devrim Kuramı - Celalettin Güngör - Kitap Özet


  Kitap Özet

  Ulus-devletlerin doğuşu öncesinde köklü dönüştürücü süreçler veya moral bir ideal olarak nitelenen toplumsal devrimlerin meydana gelmesi mümkün değildi. siyasetten,dinin dışlanması ve kendi saygınlığı ile dindışı bir alanın doğuşu, devrim olgusu için vazgeçilmezdir. Modern devrimler, 18. yüzyılın sonundaki Amerikan ve Fransız devrimleri devrimleri ile tarihin akışında aniden meydana gelmiş olan ve önceden hiç bilinmeyen yeni örneklerdi. Toplumsal devirmeye yönelik geçmişteki girişimler,neredeyse her zamam ya açıkça binyılcı idiler ya da yine açıkça geçmişteki ideal bir düzenin restorasyonuna uğraşmışlardı.Yeni bir düzenin gerçekliğinin güvencesi,esasen onun dini olmasındaydı.

  Mantığında dini olmayan herhangi bir (düzen)değiştirici girişim ise yenilikçi değil, muhafazakârdı İnsanlar, şiddete başvururlar. Bazen, bu şiddet bir suç olarak belirir. Bu şiddet, ilgilendiğimiz şiddet değildir. Burada anılan şiddet, önceki bütün araçlar tüketildikten sonra adalet hakkını savunmak için başvurulan araçtır. Gerçek bir devrim, ne bir suç ne bir cinnettir: Her şey başarısız kaldığında, sistemi değiştirmek için şiddetin benimsenmesidir. Şiddetin bu biçimi, belki tuhaf görülse de, aslında akıl ve adalete olan bağlılıktır. Bütün devrimci davranış şiddetlidir, ama her şiddetli davranış devrimci değildir. Şiddet, bir devrim için gerekli koşul olsa bile, yeterli bir koşul değildir. Bir şiddetin devrimci olarak nitelendirilebilmesi için merkezîleşmiş olması zorunludur. Siyasî ve idarî iktidarın merkezî organlarına saldırmak ve onları yenmek zorundadır.

  Kitap Kapak

  [​IMG]

  Devrim Kuramı
  Celalettin Güngör
  · Barış Yayınları
  · Basım Tarihi : 04 - 2010
  · ISBN : 9789944137485
  · Sayfa Sayısı : 165
  · Etiket Fiyatı : 9.90 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devrim Kuramı Celalettin Forum Tarih
İran devrim muhafızları ordusu nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 26 Haziran 2015
Serginin konusu niçin Kurtuluş savaşı ve Atatürk devrimleri olarak seçilmiştir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Şubat 2014
Türk Harf Devrimi Haftası Yazı Eğitim Bilgileri 8 Şubat 2014
Tiyatro Devrimi Hakkında Bilgi Tiyatro ve Skeçler 22 Temmuz 2012
Dil Devriminin Tarihi ve Önemi Tarihi Bilgiler 3 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş