Devletlibaba Köyü Sındırgı Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Devletlibaba Köyü Sındırgı Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devletlibaba Köyü Sındırgı Bilgileri - Devletlibaba Köyü Hakkında - Devletlibaba Köyü Tanıtımı - Devletlibaba Köyü Resimleri

  İlçe: SINDIRGI - İl: BALIKESİR

  Köy Muhtarı: MUSTAFA LEYLEK  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (266) 525 10 49

  Cep Telefonu:

  0(537) 319 64 58


  Balıkesir
  Bilgiler
  Nüfus 389 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 10330
  Alan Kodu 0266
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Balıkesir
  İlçe Sındırgı
  Web Sitesi

  Devletlibaba, Balıkesir ilinin Sındırgı ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adı osmanlı devleti zamanından gelmektedir. 1800’lü yıllarda kurulmuştur. Konar- göçer Avşarlar tarafından kurulmuştur. Yörükler yer seçiminde, göç ettikleri bölgenin hayvan otlatmaya müsait olup olmadığına, su bolluğuna ve iklim şartlarının elverişliliğine bakar; şartlar olumsuzlaştığında ve ‘öletlik’ diye tabir edilen salgın hastalık zuhur ettiğinde, şartların uygun olduğu bölgelere göç ederlerdi. Devletlibaba Yörüklerinin de ilk çıkış yeri Bilecik Söğüt’tür. Söğüt’ten Kütahya Domaniç yaylasına, Domaniç yaylasından da bir ilkbahar günü Akdağ’a göç etmişlerdir. Burada sonbahara kadar kalmışlar, iklim elverişsizliğinden Çayır adı verilen mevkie yerleşmişlerdir. Çayır’da uzunca süre konakladıktan sonra öletlik zuhur etmiş; hastalıktan sağ kalanların bir kısmı Bigadiç’in Karkın Köyü yakınlarına, bir kısmı da Binmurt yakınlarına göç etmiştir. Sultan Abdulaziz Yörüklerin konar-göçer özelliği sebebiyle, orduya asker bulmakta zorluk çekmektedir. Bunun üzerine tüm uç beylerine Yörüklerin yer gösterilerek, yerleşik düzene geçmesi gerektiği fermanını göndermiştir. Çorum beyi (=Düvertepe) Gece Kuşu Ahmet Vefik Paşa Devletlibaba Yörüklerine Osmanlar köyü yakınlarında bir yer göstermiştir; ancak arazinin yapısı (toprağının et çamuru oluşu) ve hayvan otlatmaya müsait olmayışı sebebiyle, Paşadan kendilerine başka bir yer göstermelerini istemişler; Paşa da yer seçimini tamamen kendilerine bırakmıştır. Bunun üzerine köyün şu an bulunduğu mevkii yurt edinmişlerdir. Böylece uzunca bir sürelik konar-göçer serüveni son bulmuş; yerleşik düzene geçilmiştir. Devletlibaba ismini de bu sebeple Ahmet Vefik Paşa kendisi vermiştir. Köyün adının mezarlıkta Osmanlıca olarak da yazıldığı görülmektedir.

  Kültür

  Bu köyün ahalisi, Osmanlı döneminde Konar-göçerdi. Bu yüzden civarda sonradan yerleşik hayata geçen köylere yörük köyü denmektedir. Yani Köyümüz yörük (müslüman türk) köyüdür. Geleneklerinin en başında düğünlerimiz yer alır. Düğünlerimiz genelde 3 gün 3 gece sürer. Bu süreç cuma günü davulcuların gelip kız evinde sepi serilmesiyle başlar. Sepi serme denilen şey gelin kızın çeyizinin serilmesi olayıdır. Sepi serildikden sonra davul zurna ile gidilip dibek taşında keşkek dövülür. Aynı günün gecesinde yerel olarak "çırakman" diye tabir ettiğimiz çıraların yakılmasıyla oluşan ateş etrafında davullu zurnalı eğlence düzenlenir. Bu eğlence arasında tiyatro kabiliyeti olan kişilerce yine yerel dilde "matrak" adını verdiğimiz 2-3 kişilik kısa tiyatro sergilenir. Düğünün ikinci günü "düğüncü birikme" diye tanımlanan yemekli düğün ziyafetidir. Düğüne gelen misafirler yemekten sonra takısını takar. Yemek gün boyu sürer akşamına ise kız evinin önünde yine "çırakman" tertip edilir. Düğünün üçüncü günü kızın eşyaları gelin gideceği eve taşındıktan sonra erkek evinden gelin almaya gidilir ve ikindiden sonra gelin davul zurna ile erkek evine getirilir. Gelin, eve girdikden sonra düğün sahipleri peksimet dağıtır ve düğün biter. info:
  ismailkaranfil01@hotmail.com

  Coğrafya

  Balıkesir iline 99 Km., Sındırgı ilçesine 40 Km. uzaklıktadır. Kütahya'nın Simav ilçesine ise 45 Km.'dir. Köye ulaşım Sındırgı ilçesinden veya Kütahyanın Simav ilçesinden belirli aralıklarla kalkan şehirlerarası otobüs firmasıyla yapılabilir. Köy, Sındırgı-Simav karayoluna sadece 2 Km. mesafededir. i

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Kuzey Batısında yer alan Güneş Tepesi (yerel olarak güni kıranı denir) köyü kuzey batıdan esen sert ve soğuk rüzgarlardan koruduğu için kışları genelde ılık geçer. Yazları köyün buluduğu konumdan dolayı öğlen civarı ve akşam kızıllığında lokal rüzgarlar esmektedir. Bu durum yazlarıda köyün serin olmasını sağlar. Köyün havasının içerdiği yüksek oksijen ve düşük nemden dolayı astımı ve bronşiti olanlar için iyi bir dinlenme yeridir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 247
  2000 389
  1997 471

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün başlıca gelir kaynağı bir zamanlar tütün idi. Fakat genel olarak tütüne uygulan kota köylülerin tütünü bırakmasına ve kendilerine alternatifler geçim kaynakları aramasına yol açtı.

  Hayvancılığın iyi gelir getirmemesi köydeki 35-40 yaş altı kişilerin büyük şehirlere göç etmesini neden oldu. Köyden göç edenlerin büyük bölümü İstanbul'u seçerken bir kaç kişi İzmir'e gitmeyi tercih etti. Çok kısa bir sürede Bahçelievler Devletlibaba'nın mahallesi gibi oluverdi. Bahçelievler de artık köylünün ikinci mekanıdır. info:

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Çınar
  2007 - Süleyman Akdağ
  2004 - Mustafa Özdemir
  1999 - Mustafa Özdemir
  1994 - Mehmet Nişancı
  1989 - Mehmet Nişancı
  1984 - Ali Karakuş

  Altyapı bilgileri

  Köyde okul olmasına rağmen öğrenci azlığından dolayı taşımalı eğitimle öğrenciler Düğüncüler Köyü İ.Ö okulunda eğitim görmektedir. Köyde içme suyu şebekesi vardır. İçme suyu Koca Dağ diye bilinen dağın Akpınar mevkisindeki kaynaktan gelmektedir. Emsal menba sularından içimi daha güzel olmasına rağmen uzmanlarca sıfır kireç dolayısıyla gelişim çağındaki çocukların içmesi pek uygun değildir. 2008 yılı itibari ile köyde Muhtar Süleyman AKDAĞ'ın üstün gayretleri ile kanalizasyon sistemine geçilmiştir. Köyde etraftaki köylerle birlikte kullanılan yarı dijital telefon santrali bulunmaktadır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devletlibaba Köyü Sındırgı Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş