Devletliağaç Köyü Kofçaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Devletliağaç Köyü Kofçaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kofçaz Devletliağaç Köyü Bilgileri -Devletliağaç Köyü Hakkında - Devletliağaç Köyü Tanıtımı - Devletliağaç Köyü Resimleri  Devletliağaç, Kırklareli Kofçaz ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KOFÇAZ

  İl:KIRKLARELİ

  İle Uzaklığı:44 km

  İlçeye Uzaklığı:18 km

  Rakım:300 m

  Nüfus:

  2000:254
  1997:252

  Devletliağaç, adını Osmanlı Devleti’nin kuruluş öyküsünden almıştır. I. Murat Gelibolu taraflarında iken, Vize Sancak Beyi Sermed Bey, sultana gönderdiği haberde Kıyıköy, İğneada ve yörede Bizanslı Rumların karışıklık çıkardıklarını bildirmiştir. Bunun üzerine I. Murat topladığı Trakyalı Müsellemlerden oluşan ordusu ile iki koldan harekete geçmiştir. Ordunun bir kolu Malkara üzerinden Kırklareli’ne doğru hareket ederken, diğer kolun başında bizzat kendisi olduğu halde Çatalca’ya gelmiştir. O yörede bulunan Pulun’ya Kalesi’ne sığınan Bizanslılarla bir gün boyunca savaşmış ve kaleyi teslim alamayınca “bunu ancak Tanrı yıka” demiştir. Buradan ordusu ile “ DEVLETLİ KABA AĞAÇ” dedikleri yere varmıştır. Murat burada sırtını bir ulu kabaağaç’a dayamış ve bir süre ağaca sırtı dayalı kalmıştır. Burada kendisine büyük ikramda bulundular. Tüm gaziler oradaydı. Gaziler başlarına ilk kez “Tepesi devrik, ucu püsküllü takke” giydiler. Sultan Murat Han’ın sırtını dayadığı ağaca da “DEVLETLİ KABA AĞAÇ” dediler. Bu zaman içersinde “DEVLETLİAĞAÇ” oldu. Devletliağaç Köyü’nün adı buradan gelmektedir. Fethi döneminde Balkanlara düzenlenecek seferler, Devletliağaç’ta hazırlanırdı. Akıncı komutanlar, gaziler burada askeri hazırlılar yaparlardı. Tarih boyunca köy hep Türk kalmıştır. Rumlar Devletliağaç Köyü’ne toplanma yeri anlamında Ausgube derlerdi. Devletliağaç Köyü’nün yeri gerçekten buradan bir Devlet çıkacakmış gibi insana tarihi çağrıştırmaktadır. Sultanların, akıncı komutanların, Devletin ileri gelenlerinin çadırları, ordugahları burada kurulurdu. Burası bir “menzil yeri” idi. Tarih içersinde köy halkı değişmekle beraber, göçmen gelenler hep Türkmenler olmuştur. Bugünkü insanlar da Türkmen kültürünü koruyan ve yaşatan topluluklardır. Ancak ne var ki, son zamanlarda birtakım kimseler araştırmacı sıfatı ile buralara gelmişler ve ne yazık ki bir şey bırakmamışlardır. Devletliağaç’ta halkın geçim kaynağının temelini çiftçilik ve hayvancılık oluşturmaktadır. Köyde Kırklarelili İKİZLERLİ tarafından imal edilen kaşar peyniri gerek kalite, gerek lezzet bakımından ün yapmıştır.

  Kültür ve İnanç

  Devletliağaç köyü kültürel yönden çok zengin ve eski geleneklere sahiptir, ancak verilen büyük oranda göç nedeni ile köyün nufusu azalmış ve büyük çoğunluk şu anda Almanya , İstanbul ve çevre iller de yaşamaktadır. Köy inanç olarak Alevi - Bektaşi inancına sahip olup yine bu inancın kolları olan Bektaşi , Bedreddini ve Ali Koç Baba yollarında inanç sistemlerine sahiptirler Halkın çoğu bölgede yoğun olarak yaşayan Amuca kabilesinden olup yerli olarak adlandılmakta diğer küçük bir kısmı 1920 ler den bu yana Bulgaristan , bölgesinden gelerek buraya yerleşen kabileden oluşmaktaddır , köyün ekonomik yapısı genelde tarım ve hayvancılık olup Köyde bulunan Doğu Süt ürünleri işletmesi köyün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır, özellikle kaşar peyniri üretimide aranan marka olması, ürünlerin kalitesi ile tüketicilerin sofraların da özel bir yeri vardır.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 44 km, Kofçaz ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: :Şerif TOMRUK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0288 765 5113
  Cep Telefonu: 0532 492 3260


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur.İçme suyu şebekesi mevcuttur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devletliağaç Köyü Kofçaz Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş