Devlet parasız yatılı sınavları artık ücrestsiz

'Eğitim Haberleri' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Devlet parasız yatılı sınavları artık ücrestsiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  DEVLET PARASIZ YATILI SINAVLARI ARTIK ÜCRETSİZ  Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı, Başvurularında Ücret Alınması Artık Tarihe Karışıyor. Danıştay 8. Dairesi, "Maddi İmkanlardan Yoksun Olan Başarılı Örgencilerin Eğitimlerini Sürdürebilmelerini Sağlama Amacıyla Yapılan Sınavda, Bu Öğrencilerden Sınav Ücreti Talep Edilemeyeceği Açıktır" Diyerek, Sınavdan Ücret Alınması ile İlgili Yürütmenin Durdurulması Kararı Verdi.
  Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (DPY-B), başvurularında ücret alınması artık tarihe karışıyor. Danıştay 8. Dairesi, "Maddi imkanlardan yoksun olan başarılı örgencilerin eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlama amacıyla yapılan sınavda, bu öğrencilerden sınav ücreti talep edilemeyeceği açıktır" diyerek, sınavdan ücret alınması ile ilgili yürütmenin durdurulması kararı verdi.
  Danıştay Sekizinci Dairesi, 2008/2667 Esas nolu dosyada yaptığı inceleme sonucunda, Türk Eğitim-Sen Zonguldak Şubesi'nin 27 Mart 2008 tarihinde, DPY-B sınavlarından ücret alınmasına ilişkin itirazını haklı bularak, DPY-B'den sınav ücreti alınmasına ilişkin yürütmenin durdurulması kararı verdi. Danıştay Sekizinci Dairesi kararında, "Maddi imkanlardan yoksun olan başarılı örgencilerin eğitimlerini sürdürebilmelerini sağlama amacıyla yapılan sınavda, bu öğrencilerden sınav ücreti talep edilemeyeceği açıktır" değerlendirmesinde bulundu. Danıştay, açıklanan nedenlerden dolayı, DPY-B sınav başvuru kılavuzunun 4/a maddesinde düzenlenen 6., 7. ve 8. sınıflardan başvuracak adaylardan sınav ücreti alınacağına ilişkin düzenlemede 2577 sayılı yasanın 27. maddesindeki aranan koşulların gerçekleştiğini ifade ederek, "yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne" karar verdi.

  Türk Eğitim-Sen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Musa Akkaş, söz konusu karar ile DPY-B ile ilgili önemli bir kazanım elde edildiğini kaydetti.
   

  1 kişi bunu beğendi.
Yükleniyor...
Benzer Konular - Devlet parasız yatılı Forum Tarih
2012 Devlet Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı SBS - ÖSS - Sınavlar 14 Aralık 2011
Türkiye Selçuklu Devleti kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
İtilaf devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
İttifak devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Osmanlı en çok hangi devlete karşı toprak kaybına uğradı kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş