Devlet Şekilleri Nedir - Kaç Devlet Şekli Vardır

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 10 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Devlet Şekilleri Nedir - Kaç Devlet Şekli Vardır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devlet şekilleri Nelerdir - Kaç Tane Devlet şekli Vardır - Devlet şekilleri Hakkında Bilgi


  Üç türlü devlet şekli vardır.


  1 — Mutlakiyet,

  2 — Meşrutiyet,

  3 — Cumhuriyet.

  Mutlakıyet idaresinde, devlet, başta bulunan bir hükümdar tarafından yönetilir. Hükümdara, milletlerce değişik adlar verilmiştir. Osmanlılar zamanında başta bulunan hükümdara padişah denirdi. İranlılar başlarında bulunan hükümdara şah adını verirler Avrupa`daki devletler de, başlarındaki hükümdarlara kral derler.

  Mutlakiyetle yönetilen ülkelerde başta bulunan hükümdar, aynı soyadından gelen kimselerden olur. Seçim yolu ile yönetimi almazlar .Bunların ülkede sonsuz yetkileri vardır. Diledikleri kanunları çıkarırlar, diledikleri şekilde vergi koyarlar, dilediklerini öldürürler, hapse atarlar, sürgüne gönderirler. Diledikleri devletlerle savaşa girişirler. Bütün ülke, toprakları ve insanları ile hükümdarın malı sayılır.

  Meşrutiyet idaresinde başta yine bir hükümdar vardır. Fakat, bunun yetkileri kısılmıştır. Ülke, halkın seçtiği milletvekillerinin meydana getirdiği bir Meclis tarafından çıkarılan kanunlara göre yönetilir. Fakat, yine de son söz, hükümdarındır.

  Cumhuriyet idaresinde, başta bir hükümdar yoktur. Egemenlik hakkı, milletindir. Millet .kendini yönetecek temsilcilerini seçer. Bu temsilcilerin meydana getirdiği Meclisler, çıkardığı kanunlarla devletin yönetimini sağlarlar.

  Meclis tarafından, belli süreler içi» seçilen, Devletin başı olan Cumhurbaşkanı, Meclis üyeleri arasından birini, hükümetin başına getirir, Başbakan yapar. Başbakan da, kendi yardımcıları Bakanları seçer, böylece hükümeti kurmuş olur. Hükümet de, her zaman için. Meclisin denetlemesi altında çalışır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devlet Şekilleri Nedir Forum Tarih
Devlet Yönetimi Nedir - Devlet Şekilleri Seviyeli-Ciddi Konular 11 Ocak 2012
Türk devletlerinin yönetim şekilleri zaman içinde neden farklılık göstermiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Türk devletleri hangi yönetim şekilleri ile yönetilmiştir? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014
Devletlerin yönetim şekilleri kısaca Eğitim Bilgileri 26 Mart 2013
Yönetim şekilleri nelerdir - Devlet yönetim şekilleri ve özellikleri Eğitim Bilgileri 26 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş