Devetaşı Efsanesi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda Dine tarafından 11 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Devetaşı Efsanesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Devetaşı Efsanesi


  Şeydişehir’in kurucusu olan Seyit Harun veli Velvelit örenlerinden de yararlanarak bugün adıyla anılan camiyi yaptırıyormuş. Ancak zivtleme için katran ve pise gerekiyormuş. Eşrefoğlu Mehmet Bey bunu öğrencince Seydişehir’e bir katar pise ve katran göndermiş. Karşılık olarakü Seyit Harın, tulumların içlerine birer tükürmüş; “Beye Selam edin” demiş. Katar Beyşehir’e döndüğünde birde bakmışlar ki, tulumların kimi yağ, kimi de balla dolmuş.

  Mehmet Bey, hem bölgenin beyi, hemde birde Mevlevi Çelebisi olarak, böyle bir eren kişi ile tanışmak isteyip bir arslana binmiş, yılanı kamçı olarak eline dolamış, o zaman ki adı Trogitis olan Seydişehir’e doğru yola çıkmış. Seyit Harun; bunu öğrenince, yerdeki bir kaya parçasına tekmesini vurmuş, kaya ayağa kalkıp deve olmuş, üstüne binip beyi karşılamaya çıkmış. Yolda karşılaşmışlar. Seyit Harun’un taştan deveye bindiğini gören Mehmet Bey, “Keramet Canısızı yürütmekte” diyerek velinin elini öpmüş; dost olmuşlar. Eşrefoğlu anılan camiinin yapımınada yardımlarda bulunmuş. Dostlukları o derece ilerlemiş ki, Mehmet Bey Trogitis’e Seyyidişehir, Seyit Harın da Süleymanşehir’e Beğşehri adını koymuş. Beğşehri daha sonra Beyşehir olarak anıldığı sanılmaktadır.

  (Seyit Harun Veli’nin 1301 yılında Horasan’dan Seydişehir’e göçetmiş bir eren kişi olduğu bilinmektedir. Efsanenin, Harun Veli ile Didiği Sultan arasında geçtiği görüşüne katılamıyoruz. Günümüze kadar gelen ve Seydişehirlilerin Devetaşı dedikleri Taş Aliminyum yatırımları sırasında ortadan kaldırılmıştır)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devetaşı Efsanesi Forum Tarih
Devetaşı Köyü Demirözü Bayburt Bayburt Tanıtımı 31 Mart 2010
Ani Harabeleri Tarihçesi ve Efsanesi Kars Tanıtımı 25 Nisan 2012
Peri Bacalarının Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 27 Şubat 2012
Lokman Hekim Efsanesi Nedir ? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 22 Şubat 2012
Uludağ Efsanesi, Uludağ Hikayesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 5 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş