Devekuşu yumurtası çürük dişleri kurtaracak

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Devekuşu yumurtası çürük dişleri kurtaracak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Deve kuşu yumurtasının kabuk zarları son yıllarda tıbbi çalışmalarda kullanılıyor. Yumurta kabuğundan elde edilen meteryaller diş dokusunu korumada etkili
  Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ercan Durmuş ile Veteriner Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. İlhami Çelik, devekuşu yumurtası kabuğunun diş hastalıkları tedavisinde kullanılması için çalışma başlattı.
  Devekuşu yumurtasının kabuk zarları ve tozunun son yıllarda tıbbi çalışmalarda kullanıldığını belirten Prof. Dr. İlhami Çelik, "Devekuşu yumurtası kabuğu, istenen büyüklükte partiküllerin elde edilmesine imkan sağlayacak yeterli kalınlığa sahip. Özellikle diş hekimliğinde, bazı önemli diş hastalıklarında oluşan kemik dokusu kaybının giderilmesi için hastalıklı sahanın yabancı cisim etkisi göstermeyen bir zarla çevrelenmesi ve bağ dokusu hücrelerinin bölgeye nüfuzunun engellenerek kemik dokusu oluşumunun uyarılması gerekir. Bu amaçla sentetik ve sığır kollageni esaslı membranlar kullanılıyor. Bunun yerine devekuşu yumurta kabuğundan elde edilen materyaller kullanılabilir. Bu yumurtanın kabuk ve zarları kalın ve güçlüdür. Diş tedavisinde greft materyalleri olarak kullanabilir. Bu yöndeki çalışmalarımız sürüyor" dedi.

  DİŞLER İÇİN UMUT

  Devekuşu yumurtasındaki kabuk tozundan kemik grefti oluşturacaklarını belirten Durmuş, "Kemik grefi materyalleri son yıllardaki gelişmelere rağmen kısıtlıdır. Zor şartlarda laboratuar koşullarında oluşmasından dolayı piyasa değerleri de çok yüksektir. Biz buna alternatif olarak doğal kaynaklarla elde edilen ve sağlık açısından risk taşımayan yumurtanın kabuğunun tozunu kemik grefti olarak kullanmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devekuşu yumurtası çürük Forum Tarih
Devekuşu yumurtası boyama sanatı Hobiler Ve Videolar 13 Ocak 2010
Deve Kuşları Kafalarını Niye Toprağa Gömer? - Devekuşu Neden Kafasını Kuma Gömer? Kuşlar 21 Temmuz 2011
Ender ile Sevimli Devekuşu Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 10 Kasım 2010
Devekuşu Rüya Tabiri Rüya Tabirleri 15 Mart 2010
Devekuşu Yetiştiriciliği Diğer Mesleki Bilgiler 22 Mayıs 2009

Bu Sayfayı Paylaş