Deveciler Köyü Dörtdivan Bolu

'Bolu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Deveciler Köyü Dörtdivan Bolu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deveciler köyü bilgileri - deveciler köyü resimleri - deveciler köyü bilgileri  Deveciler, Bolu ilinin Dörtdivan ilçesine bağlı bir köydür.

  1-Köy ipek yolu üzerinde bulunduğu için kervanlardan kaybolan deve yavrusu büyütülüp çoğaltılmış başka yerde deve bulunmadığı için bir rivayete göre köyün adı Deveciler olarak kalmıştır. 2-Köyümüzün girişinde bulunan höyüğe develerle her gelen ziyaretci toprak getirip höyüğün üzerine dökerlermiş kaybolan deve yavrusu köyümüzde büyütülüp çoğaltılarak başka yerde deve bulunmadığından dolayı diğer bir rivayete göre köyün adı Deveciler olarak kalmıştır.

  Kültür

  Köy iki mahalle olduğu için yıllardan beri gelen bayramlaşma töreni değişimli olarak mahallnin birinde kurban bayramında bir araya gelinir gurbettekiler ve sıladakiler toplu olarak bayramlaşır geçler birbirleriyle tanışır ihtiyarlar geçmiş günleri yad ederler. Köye ait yemeklerden höşmerim, mıhlama, patatesin türlü çeşitleri meşhurdur.
  Coğrafya

  Bolu iline 44 km, Dörtdivan ilçesine 2 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 251
  1997 236
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. Ancak yapılan referandumda köy belediyeye katılmıştır. İlk yerel seçimde köy tüzel kişiliği kalkıp tamamen belediye dahil olacaktır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün merkez mahalle girişinde Evliya Çelebi seyahatnamesinde geçen yaklaşık 14. yüzyılda yapıldığı sanılan bir höyük bulunmaktadır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deveciler Köyü Dörtdivan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş