Deveboynu Köyü Afşin Kahramanmaraş

'Kahramanmaraş Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 4 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deveboynu Köyü Afşin Kahramanmaraş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Afşin Deveboynu Köyü Bilgileri - Deveboynu Köyü Hakkında - Deveboynu Köyü Tanıtımı - Deveboynu Köyü Resimleri  Deveboynu ,Kahramanmaraş Afşin ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: AFŞİN

  İl:KAHRAMANMARAŞ

  İle Uzaklığı:135 km

  İlçeye Uzaklığı:18 km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:296
  1997:388

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Köyün adı çerkezce 2 kargabükü ve deveboynu köyünün adları anzurey olarak geçmektedir ve günümüzde deveboynu olarak kulanılmaktadır.

  Kültür

  köy geneli kabarteydir. ünlü yemekleri psı halıve, sungur.halğuanadır. düğünleri pşinave ile yapılır.zikesler vardır köyün büyüklerinin(thamadelerin) sözü gecer orman köyüdür.Ayrıca Basdta ve şıps ünlü yemeklerindendir.

  Coğrafya

  Kahramanmaraş iline 135 km, Afşin ilçesine 18 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve [[hayvancılık|hayvancılığ ve balıgıyla ngecimini saglar.Gelişen günümüz şartlrına göre köyde bir adet süt ve süt ürünleri toplama merkezi bulunmaktadır ve ayrıca gelişmiş zirahi tarımla daha çok bahçecilik yapılmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş