Deve Kuşu - Deve Kuşu ve Özellikleri

'Kuşlar' forumunda NeslisH tarafından 19 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Deve Kuşu - Deve Kuşu ve Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  • Binominal adı: Struthio camelus, Linnaeus, 1758
  • Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
  [​IMG]

  Deve Kuşu bugün yeryüzünde yaşayan bü*tün kuşların en irisidir. Afrika'da yaşayan ve uçamayan bu kuşların erişkin erkeklerinin boyu 2,5 metreyi, ağırlığı da 130 kilogramı bulabilir. Devekuşunun (Struthio camelus) günümüze kadar soyunu sürdürebilmiş en yakın üç akrabası tepelidevekuşu, emu ve readır. Bu türlerin üçünü de ansiklopedide ayrı bir madde olarak bulabilirsiniz. Ayrıca, bir zamanlar Yeni Zelanda'da yaşayan ve devekuşundan bile iri olan moalar da bu kuşların soyu tükenmiş akrabalarıdır.
  Devekuşunun basık ve küçük bir başı, uzun ve çıplak bir boynu vardır. Gövdesi kara tüylerle kaplıdır; kanatlarında ve kuyruğunda ise çok gösterişli beyaz tüyler bulunur. Eski*den şapka ve giysileri süslemek için kullanılan bu beyaz tüyler çok değerli olduğundan özel devekuşu çiftlikleri kurulurdu.
  Devekuşu güçlü ve kalın bacaklarıyla çok hızlı bir koşucudur. Son hızla koştuğunda saatte yaklaşık 65 km yol alır ve kendisi gibi kumlu düzlüklerde, açık alanlarda yaşayan antilopları bile geride bırakır. Kendini savun*mak için de güçlü bacaklarına güvenen deve*kuşu kızdırıldığında çok kötü tekmeler atabi*lir. Bu kuşların ayaklarında bütün öbür kuş*lardan farklı olarak yalnızca ikişer parmak vardır.
  Devekuşları bir erkek ile dört ya da beş dişiden oluşan küçük gruplar halinde yaşar*lar. Topluluktaki bütün dişiler yumurtalarını kumun içindeki sığ bir çukura bıraktıkların*dan bazen tek bir çukurda 15 kadar yumurta birikir. Her birinin ağırlığı 1 kilogramdan biraz fazla olan bu beyaz yumurtalar yalnız kuşların değil bütün hayvanların yumurtala*rından daha büyüktür. Dişiler gün boyunca sırayla yumurtaların başında bekler, geceleri ise bu görevi erkek devekuşu üstlenir. Aslın*da dişiler yumurtaları kollamak için nöbet tutarlar, ama kuluçkaya yatmaktansa genellik*le güneşin ve kumun sıcaklığıyla yumurtaların kendi kendine çatlamalarını beklerler. Deve*kuşları daha çok bitkiler ve böceklerle besle*nir. Bazen yediklerini kolay sindirebilmek için taş parçalarını ya da buldukları sert cisimleri de yutarlar.

  Bilimsel Sınıflandırma

  • Alem: Animalia (Hayvanlar)
   • Şube: Chordata (Kordalılar)
    • Sınıf: Aves (Kuşlar)
     • Takım: Struthioniformes
     • Familya: Struthionidae (Deve kuşugiller), Vigors, 1825
      • Cins: Struthio, Linnaeus, 1758
       • Tür: S. camelus
  Yaşam bölgesi
  [​IMG]

  Deve kuşu (Struthio camelus), deve kuşugiller (Struthionidae) familyasından Afrika'ya özgü uçamayan bir kuş türüdür.
  Struthionidae familyası ve Struthia cinsinin tek üyesidir. Devekuşları, kuşlar içerisindeki en büyük canlı olduğu düşünülür ve dünyanın her yerinde yetiştirilir. Uzun bir boyun ve bacaklar ile 65 km civarındaki koşularıyla bilinir. Kuşun bilimsel ismi Yunanca'da "serçe devesi" anlamına gelmektedir.

  Özellikleri
  Devekuşları genellikle, 90 ile 130 kg ağırlığındadır, bazı erkek deve kuşlarının ağırlıkları 155 kg'ye kadar çıkar. Erişkin erkeklerin tüyleri, çoğunlukla siyahtır, kanatlar ve kuyrukta bazı yerler beyazdır. Dişiler ve genç erkekler, grimsi-kahverengidir. Kanatlar, erkekler tarafından çiftleşme gösterilerinde kullanılır. Aynı zamanda civcivler için gölge sağlar.
  Tüyler yumuşaktır ve yalıtım görevine hizmet eder. Parmakların her ikisinde pençeler vardır. Deve kuşunun kuvvetli bacakları tüysüzdür. Kuş, bir toynağa benzeyen daha büyük olanıyla iki ayak parmağında durur. Bu koşmaya yardım ettiği düşünülen deve kuşlarına özgü bir adaptasyondur. Kalın siyah kirpikleriyle gözleri vardır. Bütün kara hayvanları içerisinde en büyük gözlere sahiptir.Deve kuşlarının dışında hiç bir kuşta idrar kesesi yoktur.

  Üreme
  Erkek devekuşları cinsel olgunluğa (2 ila 4 yaşları) 1.8-2.7 m, dişi devekuşları ise 1.7 -2 m yüksekliğe ulaşınca girer. Yaşamın ilk yıllarında civcivler her ay 25 cm kadar büyür. Bir yıl sonunda devekuşları 45 kg ağırlığa ulaşır.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deve Kuşu Deve Forum Tarih
Aksaray Develisi Türküsünün Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 9 Nisan 2012
Deve Kuşları Kafalarını Niye Toprağa Gömer? - Devekuşu Neden Kafasını Kuma Gömer? Kuşlar 21 Temmuz 2011
Rüyada Deve Kuşu Görmek Rüya Tabirleri 15 Mayıs 2011
Aksaray Develisi Türküsü Hikayesi Müzik Sohbet & Fan Club 21 Şubat 2011
Ender ile Sevimli Devekuşu Masalı Çocuklara Masallar Fıkralar 10 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş