Deveçayırı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas

'Sivas Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Deveçayırı Köyü Hakkında Bilgi Gürün Sivas konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  deveçayırı köyü resimleri - deveçayırı köyü tanıtım - deveçayırı köyü bilgileri  Deveçayırı, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy adini yaklasik üç kilometre batisinda bulunan ve eski Deveçayiri olarak bilinen çayirlik merasindan almaktadir. Eski ipek yolu üzerinde blunan bu arazide gecmişte deve kervanlarinin mola verdikleri ve develerini dinlendirdiklerinden dolayi zamanla bu meranin Deveçayiri olarak isimlendirildigi tahmin edilmektedir. Deveçayiri Tekiraman (Yolgecen)köyünün bir mezrasi iken Elbistan-Gücük ten göç eden Sinemilli aşiretinin Kalenderi kolundan gelen Hatunuşaklari (Xatunan) sülalesine mensub kisiler tarafindan 1900 lerin baslarinda kurulmustur. Köy başlangiçta beş Hane: Sino(Kala), Mendo(Sulu), Beko(Bozdağ), Nasir ve Hase Kale(Gürgür) iken daha sonra Elbistan-Kantarma,-Gücük ,Konak Görmez(Ocaklar)ve Sariz-Dallıkavak (Kavaklar)tan aldigi göçler ve nufus artişi ile 1960 lerde 100 Hanenye kadar büyümüştür. Köyün kuruluşu hakkinda yaşlilarin anltimina göre, Kurucu Aileler Karapinar köyünde ikamet etmekteyken bir gün yaninda çaliştiklari ağanin (Beyler olarak bilinen Aile)oğlu Beko`nun oğlu Misto (Mista Kır)ile kavga eder Misto ağanin oğlunu döver.Çocuklar 7-8 yaşlarindadirlar.Ağa bunun üzerine Erkekler arazide çalisirken Bekonun eşi Gorçini (Güverçin) döver.Aksam işten dönene erkekler bunu duyr duymaz Ağaya böyle bir şey nasil yapabildiğini sormak üzere ağaya giderler ve kavga büyür. Bunun üzerine o aralar satilmakta olan Deveçayirinin arazisi satin alinir ve Köy bu şekilde kurulmuştur.
  Kültür

  Deveçayiri Sinemilli Aşireti mensublari tarafindan kuruldugu için Kültür,Yaşam ve inanaç biçimleri kökenlerine bagli devamlilik arzetmektedir.Inanç olarak Alevi inanca mensubturlar.Ayrica Kalenderi soy ağacina (Sinemilli-Dedeleri ile ayni soy) mensub olduklari içinde Alevilk ve Aleviliğin değerleri günlük yasam ve uygulamlarda önemini korumaktadir. Deveçayirida Sivasin bütün beldeleri ve Köyleri gibi 1960 lardan itibaren istanbula iç göç vermiştir ve daha sonra özelikle 1985 itibaren basta ingiltere olmak üzere Avrupa ülkelerine diş göç vermiştir bugun maalesef yanlizca yaşlilarin yazlari ikamet ettikleri bir yerleşim birimine dönüşmüştür.Köyde Kürtçe ve Türkçe konuşulmaktadir.Geçmişte yapilan Tarim ve hayvanciliktan dolayi her evde bir Kilim ve Hali örme Tezgahi mevcuttu. Kadinlar,kizlar ve Gelinler kişlari ev işleri dişinda bütün günlerini tezgahlarin başinda geçirir,bazen birbirinden nakiş örnekleri alir bazende yarişirlardi.Nineler(Dayepir)de torunlarina bakar onlara dilden dile ,kuşaktan kuşaga aktarilmiş masal,hikâye ve destanlari elektirigin ulaşmadigi, televizyonun olmadigi gecelerde bir okdarda canli olarak anlatirlardi.Dedeler (Bavpir)ler evin iç sorumluluğu ve besledikleri Büyük ve Küçük Baş hayvanlarin bakimini üstlenir, gençlerde istanbula bulabildikleri sezonluk ,dönemlik işlerde çalişmak üzere giderlerdi.Kış bitminde gençler gurbetten döner, ekinlerini ekmeye başlar ve bu süreç temmuzda çayir biçimi,Ağustos ve Eylülde Buğday ve Arpa biçimi,harman dönemi ardindan Buğdaylarin yikanip, kaynatilip Bulgur(Bından),Un yapilmak üzere Su Değirmenine Dereye (Sino (Kala) lara ait)götürüldügü bir dönem başlardi.Akabinde Bulgur degirmeninde ezilmiş bulgur (Gendima)dan tarhana (Keşk) yapma dönemi baslardi.Yapilan tarhanalar Kayalar üzerinde güneşte kurutulup çuvalarla evlere kiş erzaki olarak depolanirdi.Aslinda yasam hehangi bir iç veya doğuanadolu köyünden pekde farkli degil.Dünyaya gözünü acmis bebeler ve kaybedilen ler dişinda yaşam bir önceki seneden pek farkli geçmiyordu. Doğumlarda bebelerin dünyaya geldiği hanenin pacasi (pacasi tütsün manasinda) müjde hediyesi(oxuntu)almak üzere kapatilir ve o evden doğum hediyesi alinirdi.Doğum yapmiş bayanlara da bir nevi doğum tatlisi olarak Puşuruk (Pişirilmiş Nişasta unu,tereyağı ve Pekmez den oluşmakta) pişirilir.
  Coğrafya

  Sivas iline 185 km, Gürün ilçesine 41 km uzaklıktadır.Komşulari Yolgeçen (Tekerahma), Camilyurt (Cemili),Akdere ve Akpinar Köyleridir. Deveçayiri köyünün komşusu olan Tekerahma köyu ile hududu; şeytanpinarinin sirt, magara bai, kirinti sekisinin gediği ve ağil yerinden gecen hat. Camiliyurt Köyu ile hududu; cetin dere. Akdere koyu ile siniri; kirinti sekisinin başi. Akpinar koyu ile siniri; devecayiri köyune giden ve degirmene giden yol.

  Koordinatlari: Latitude 38.6833 Longitude 36.8833 Altitude (feet) 6233 Lat (DMS) 38° 40' 60N Long (DMS) 36° 52' 60E Altitude (meters) 1899

  Zaman Bölümü: Time zone (est) UTC+2(+3DT)

  Approximate population for 7 km radius from this point: 3069
  http://www.indexmundi.com/z/?lat=38....cc=tu&c=turkey
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus

  1960'li yilarda baslayan iç göçten sonra 1985' lardan sonra yurtdişina Nüfus göçü vermiştir. Yaz aylarinda Köye daha çok yaşlilardan oluşan belirli bir nüfus dönüşü olmaktadir. Göç edenlerin bir çoğunun nüfus kayıtlarınıda almasindan dolayi çok sağlikli bir nüfus verisine sahib olmamakla beraber Deveçayir kökenlilerin 2500-3000 kişi olduğu tahmin edilmektedir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 37
  1997 46
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ,hayvancılığa ,yurtiçi ve yurdişindan giren meblağ ve dövizlere dayalıdır. Gerek karasal iklim ve gereksede 2000m civarındaki rakimdan dolayi,tarim ürünü olarak agirlikli olarak Buğday az orandada Arpa ekilimektedir.Geçmiste yapilmakta olan hayvancılık ise daha çok küçükbas hayvanciliktir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - İbrahim Bozdağ
  1999 - İbrahim Bozdağ
  1994 - İbrahim Bozdağ
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol maalesef Yolgecen Köyünden sonra stablize olup çok kötü durumdadir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak-vikipedi
  özgür ansiklopedi


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Deveçayırı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş