Devasa buzul köprü eridi

'Bilim & Teknoloji' forumunda Siraç tarafından 11 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Devasa buzul köprü eridi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]


  Daha iki hafta öncesine kadar 40 kilometre uzunluğunda olduğu belirtilen, Antarktika Yarımadası’nda Wilkins Buz Kütlesi'ni Charcot Adası’na bağlayan buzul köprü eridi

  Antarctika yarımadasında bulunan Wilkins Buz Kütlesi'ni Charcot Adası'na bağlayan ve 40 kilometrelik uzunluğuyla bir köprü görevi gören buzullar eridi.
  [​IMG]
  NASA'nın güney kutup dairesini inceleyen uydusu tarafından çekilen fotoğraflar, 6 gün gibi kısa bir sürede gerçekleşen erimeyi görüntüledi. 31 Mart ve 6 Nisan arasında uydudan çekilen iki fotoğrafta açıkça görülen fark, Wilkins Buz Kütlesi'nin son yıllarda yaşadığı dramatik değişikliğin kanıtı.
  Wilkins Buz Kütlesi, 1990'lı yıllarda kırılmaya başladı ve 2008'de üç kırılma yaşadı. 1990'ların ilk yıllarından 2008'e kadar olan sürede kütlenin alanı 17 bin 353 kilometrekareden 10 bin 360 kilometrekareye düştü. Bu düzensizlik Antarktika Yarımadası'nın son yıllarda birçok buz kütlesinde değişimlere yol açtı. Geçtiğimiz Mart ayı boyunca, Wilkins Buz Kütlesi birden bire yaklaşık 415 kilometrekarelik alan kaybı yaşadı.

  Buz kütleleri, okyanuslara kıyılardan uzanan büyük buz plakaları olarak tanınıyorlar. Aynı anda hem ılık hava, hem de ılık okyanus suyuyla etkileşim halinde olduğundan, karasal alanın üstünde bulunan buzullardan daha kısa sürede eriyorlar. Son olayda yaşanan buzul köprüsü kaybı, büyük buz kütleleri ve buz dağlarının Güney Okyanua doğru yol almasını tetikleyecek.
  [​IMG]

  Buz kütleleri, buzullar ve okyanuslar arasında bariyer vazifesi gördüğünden, bir buzul kütlesinin tamamen kaybı buzulların okyanuslara erişerek daha hızlı erimesini hızlandırıyor. Buzulların erimesi ise deniz seviyelerinin yükselmesine neden oluyor.
  Buz kütlesinin kaybedilmesinin üzerine, bilim insanları Wilkins Buz Kütlesi'nde artçıl kopmalar olup olmayacağı konusunda gözlemlerini sıklaştırıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devasa buzul köprü Forum Tarih
Scania 164 Devasa TIR'ın Motor Sesi Cep Melodiler 23 Eylül 2009
Ezeli Rekabet Devasa Boyutta Oyun Haberleri 4 Haziran 2009
Devasa Boyutlarda Robot Böcek Üretti Bilim & Teknoloji 14 Mayıs 2009
Kuasardan devasa gaz fışkırması gözlemlendi Uzay ve Gökyüzü 7 Kasım 2008
Devasa Convers Avatarlar Arşivi Avatar Resimleri 3 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş