Devalan Köyü Vezirköprü Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Devalan Köyü Vezirköprü Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Vezirköprü Devalan Köyü - Devalan Köyü Hakkında - Devalan Köyü Tanıtımı - Devalan Köyü Resimleri
  Tarihi

  Devalan köyüne Isırgan'dan bir hane, bir hane Türkmen yörüklerden, bir hane de Erzincan dolaylarından geldiği söylenmektedir,yerlı hane ise laz'dır.İlk yerleşim yeri Eskiköy adlı yerdir. Şu anda Eskiköy'ün yerinde aynı ismi taşıyan bir pınar vardır. Köy savaşlarda baskın ve yağmalar görerek yer değiştirmiştir.ilk mezarlık evliy'da ve tarihidir.köyün tarihi yönünden arazisi sültanhanı tamyanı ısıtma pınarı çatak dörtlü üçgeninde savaşlardan önce hititlerin yerleşim yeri oldugu halk arasında söylenti vardır ve mezarlıktır tarihi mezarlıklar yok olmakta arazı yapılmaktadır ayrıca meşeli eski bir yerleşim yeridir. gölyanında ilk kıremit yapım yerleri oldugu bilinmekte olup yer altından çok sayıda kıremit çıkmaktadır.degirmen deresinde eski degirmenlerin kalıntıları vardır.meşelinde sülük gölü olup sülükler kan emici(pis kan)olup bazı hastalıklara şişliklere devadır.( M.kesikbaş)

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri ilkbaharda yağmur duası yapılır. bu dua evliya denilen geniş bir arazide yapılır. burda bir tane evliyaullah mezarı bulunmaktadır. önce dua sonra yemekler yenir. şen şakrak bir gün geçirilir.kendine has yemekleri yoktur.düğünlerde çeşitli yarışlar yapılır. güreşler olur. güreşte baş seçilir. büyükler ziyaret edilir.hastalara yoksullara yardım edilir imece vardır.mersiye yerlerı vardır havası temiz çam agaçlarıyla kaplı baraj görüntüsü olan dağ (orman )gezileri yönünden çok uygundur

  Coğrafya

  Samsun iline 143 km, Vezirköprü ilçesine 28 km uzaklıktadır. samsun havza devalan köyü 115 km 'dir.Bafra Devalan 60 km'dir.havza devalan 30 km ve (4km hariç) asfalttır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 827
  1997 927

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım,hayvancılık, dış gelirbaşka illere gidilip orlarda inşaatçılık,zeytincilik vb işlerinde çalışır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.köy adına meralar ve camii yerleri ve okul yeri vardır (köy mezarlıgı yanıveyol karşısı ortaokul için),camii tarlası ve köy içinde camii yeri camii için boş durmakta ve köy tüzel kişiliği tarafından değerlendirilmektedir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Abdullah YILMAZ
  2004 - Hüseyin Keskin
  1999 - Hasan Keskin
  1994 - Hasan Keskin
  1989 - Kemal Yılmaz
  1984 - Aslan Kesikbaş
  1977 - Ali YILMAZ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 734 00 90

  Cep Telefonu: 0 (546) 371 65 3
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu 5 yıllık ilk öğretim okulu vardır.6,7,8, sınıf yıbo'da vezirköprüde yatılı okumaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi vardır ve arzalıdır . kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur köy heyeti tarafından PTT acenteliği yürütülmektedir. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol güldere köyüne kadar asfalt olup geriye kalan 10 km toprak yoldur.yol:güldere köyünden doğru istikametten direkmem gidilir ve güldere devalan köyü arası asfalt değil kızıl cakıl toprak yoldur ( mehmet kesikbaş ).olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Devalan Köyü Vezirköprü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş