Dev Su Böceği - Dev Böcek Türleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda Dine tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Dev Su Böceği - Dev Böcek Türleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dev Su Böceği


  Dev Su Böceği - Su Böcekleri - Dev Böcek Türleri

  [​IMG]
  DEV su böcekleri» ne «dev» demek yerindedir, vzira tropikal enlemlerde yaşayan türleri bazen 12-15 santim uzunluğunda olur. Birleşik Amerika'daki türlerden en irisinin uzunluğu ender olarak 8-9 santimi geçer. İri türler «Lethocerus» ve «Benaeus» gruplarındandır. «Belostoma» grubunda bundan kısa, fakat daha enli türler yer alır.
  Ergin dev su böcekleri, sakin gecelerde, içerisinde yaşadıkları küçük gölleri terk edip kendilerine başka sular aramaya çıkarlar. Bazıları pırıl pırıl bir limonluğu sakin bir göl sanarak o hızla camlara çarpar ve ölür. Başkaları, özellikle suya yakın sokak lâmbalarına gelir ve oralarda kalabalık sürüler halinde toplaşırlar. Arada içlerinden biri, içeride ışık görerek su kıyısındaki bir evin açık penceresinden içeri uçar ve duvarlarla tavanlara deli gibi çarpması sonucunda evin sakinlerini rahatsız eder.


  Isırır ve Öldürürler:

  Dev su böcekleri'ne «parmak ısırıcı» adı çok yerinde düşer. Zira çamurun içine yarı gömülü olarak yatmayı pek sever ve kendilerine yaklaşacak küçük yaratkıları kapmak için tetikte beklerler. Bulundukları yere basan insanları da fena halde ısırırlar ve çok acı verirler. Bu dev su böcekleri'nden biri, bir başka böceği ya da bir balığı yakaladı mı, onu güçlü ön bacaklarıyle sıkı sıkı tutarak devamlı gagalar.
  12-13 santim uzunluğunda balıkların bu 7-8 santimlik böcekler tarafından öldürüldükleri görülmüştür. Balıklara düşkünlüklerinden dolayı «balık katili» diye adlandırılmışlardır.
  Yumurtaları Erkek Taşır: Dev su böcekleri (Belostomatidae), suyun içinde ikinci ve üçüncü bacak çiftlerinin güçlü kulaçlarıyle ilerleyen faal yaratıklardır. Bu bacaklar yassılmıştır ve kenarlarında kısa ve dik kulaklarla çevrilidir. Böeekler, taze hava almak için, 30-60 dakikalık aralarla su yüzüne çıkar ve yeni hava stokunu karınlarının üzerindeki ve kanatlarının altındaki boşlukta aşağı taşırlar. Bu hava stokunu almak için karınlarının ucunu su yüzeyinden dışarı çıkarırlar. Sakin oturduğu zaman, dev su böceği daha uzun süreler suyun altında kalır.
  Bazı türlerde ve özellikle «Belostoma» grubunda dişiler yumurtalarım erkeğin sırtına yumurtlarlar. Erkek, yumurtaları, içinden larvalar çıkıncaya kadar sırtında taşır. Yumurtaların bu bakımı, erkeğin babalık vazifesinin tamamıdır.
  Güney Amerika ile Doğu Hint adalarında yerlilerin çoğu, Dev su böceklernin iri türlerini yerler. Sert bacaklarla kanatlar koparılıp atıldıktan sonra, böceğin arta kalan kısmı çiğ veya kızartılarak yenilebilir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Böceği Böcek Türleri Forum Tarih
Cırcır Böceği - Cırcır Böceği Hakkında - Böcek Türleri Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010
Uğur Böceği Gifleri - Hareketli Uğur Böcekleri Hareketli Resimler 16 Mayıs 2009
Uğur Böcekleri (Coccinella spp.) - Uğur Böceği Resimleri Diğer Hayvanlar 7 Eylül 2008
Ağustos Böceği ile Karınca Masalı Kısaca Çocuklara Masallar Fıkralar 16 Şubat 2014
İpek Böceği ve İpek Yapım Aşamaları Seviyeli-Ciddi Konular 3 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş