Detoks Nedir - Detoks Hakkında Bilgi

'Diyet Beslenme' forumunda SeLeN tarafından 11 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Detoks Nedir - Detoks Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  detoks ne işe yarar - detoks felsefesi - detoks diyeti

  Süt içerken 2 kere düşünün
  Süt spor yapanların en önemli protein kaynağından biri. Ancak Dr. Şahin'e göre süt tüketirken dikkatli olmalıyız. Zira büyümenin en hızlı yaşandığı bebeklik çağında aldığımız anne sütünde 100 mililitrede 0.8 gram protein bulunuyor. İnek sütünde bu miktar 3,5 gram. Bu kadar yüksek bir miktar ise Dr. Şahin'e göre gereksiz. Ayrıca inek sütü protein içeriği olarak da anne sütünden farklı... Anne sütünde whey/kazein oranı %80'e karşı %20 iken, inek sütünde bu oran %30'a karşı %70. Kazein ise sindirimi oldukça zor bir madde ve yüksek oranda olduğunda bağırsaklarda sindirilemiyor. En kötüsü ise diğer hayvansal kaynaklı besinler gibi inek sütü de asidik bir besin ve kana karışabilmesi için vücuttaki kalsiyum ve magnezyum depolarını kullanıyor.


  Su alırken önce şişesine bakın


  İçtiğimiz suyun ne kadar asidik ya da alkali olduğunu gösteren pH derecesi su seçimindeki en önemli parametrelerden biri. PH ne kadar yüksekse, suyunuz o kadar iyi demektir. En ideal pH seviyesi ise 10'dur, ancak bunu sadece kaliteli su arıtma cihazı ile elde edebilirsiniz. Piyasadakiler içindeyse 8 ve üzeri değere sahip suları arayın. Zira daha alttaki değerler tıpkı asidik besinler gibi hareket ediyor ve vücuttaki kalsiyum ve magnezyum depolarını tüketiyor.


  Proteini alternatif yollardan karşılayın


  Dr. Şahin, sporcular ya da ağırlık çalışanların mutlaka kırmız et yemek zorunda olmadığını belirtiyor. Kuru baklagiller, kuruyemişler, deniz yosunları ve avokado gibi kaliteli bitkisel protein kaynaklarını tüketebilir ve ek olarak haftada iki kez balık yiyebilirsiniz. Dr. Şahin, protein tozlarına ise dikkatli yaklaşılmasından ve gerek kalmadıkça kullanılmamasından yana: "Protein içeren takviyeler vücutta doku yani kas yapımı için kullanılır ve mutlaka bir uzman önerisiyle alınmalıdır." Şahin, protein tozlarını almak yerine önemli bir protein desteği olan 'spriluna' (bir yosun türü) takviyesini özellikle öneriyor.

  Profesyonel detoks programlarına katılın
  Detoksun faydaları gerçekten sınırsız. Dr. Şahin, detoks sürecine giren kişilerin sabahları çok rahat uyandıklarını ve gün boyunca oldukça enerjik olduklarını söylüyor. Ancak detoksun faydaları bununla sınırlı değil: "Kan şekeri yüksek olan şeker hastaları, detoks esnasında doktor kontrolünde ilaçlarını bıraktıkları halde kan şekerleri düzene giriyor ve yükselmiyor. Aynı şekilde hipertansiyon sorunu olan kişilerin tansiyonları da normal seviyelerde seyrediyor. Doğurganlığı artırma konusunda etkili olduğu durumlar da var ve yurt dışında sadece buna özel 'detoks doğurganlık' programları bulunuyor."


  Tavuk etinde seçici davranın


  Tavuklar da modernlikten paylarını aldılar, zira günümüzde tavuklar çiftliklerde yetiştiriliyor ve suni yemle besleniyor. Bu yemler daha hızlı büyümelerini sağlamak amacıyla antibiyotik ve hormon da içeriyor. Bu nedenle organik yemlerle yetiştirilen tavuk tüketmek en sağlıklı seçim olacaktır.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Detoks Nedir Detoks Forum Tarih
Kerevizli Detoks Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 11 Haziran 2011
Lahanalı Detoks Çorbası Tarifi Yapılışı İçecekler ve Çorbalar 11 Haziran 2011
Detoks Diyetinin Faydaları Yararları Diyet Beslenme 10 Aralık 2010
Karpuz Detoksu Diyet Beslenme 11 Mart 2010
Detoks sadece beslenmeyle olmuyor Genel Sağlık 14 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş