Destek Ve Hareket Sistemini Etkileyen Önemli Buluşlar Nelerdir?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 16 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Destek Ve Hareket Sistemini Etkileyen Önemli Buluşlar Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Destek Ve Hareket Sistemini Etkileyen Önemli Buluşlar Nelerdir?

  Hacettepe Teknopark’ta faaliyet gösteren genç araştırmacılar, yürüme yetisini kaybeden hastaların ayakta durmasını ve yürütülmesini sağlayacak sistemi geliştiriyor.

  [​IMG]

  Hacettepe Teknoparkı’nda faaliyet gösteren genç araştırmacılar, yürüme yetisini kaybeden hastaların ayakta durmasını ve yürütülmesini sağlayacak ”pantolon sistemi” geliştiriyor.

  Tamamlandığında dünyada bir ilke imza atması beklenen teknoloji, bel, kalça, diz ve ayak bileği eklemlerini sabitleyerek hastaların kendi ayakları üzerinde durmasını sağlayacak.

  Konak Tıp Çevre ve Madencilik Ltd Şti Genel Müdürü Prof. Dr. Ufuk Kemal Gülsoy, ”Paraplejik Hastaların Yürütülmesi ve Rehabilitasyonunda Ses Komutlu, Bilgisayar Destekli Pnömatik Pantolon Sistemi Prototipinin Oluşturulması” isimli projelerini anlattı.
  Şirketlerinin 1986 yılında kurulduğunu ve özellikle sağlıkta görüntüleme teknolojileri konusunda Ar-Ge faaliyetleri yürüttüğünü dile getiren Gülsoy, 2 yıl önce başlattıkları projelerinde ise yürüme yetisini kaybetmiş hastaların ayağa kaldırılmasını sağlayacak pantolon sistemi geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti.

  İtalyan ve İsveçli bilim insanlarından oluşan bir ekip, dünyanın ilk hissedebilen yapay elini geliştirdi.

  Yapay el, kanser nedeniyle elini kaybetmiş 22 yaşındaki bir erkek hastaya bağlandı. Araştırmacılar, yapay elin insan sinirlerini uçlarına küçük elektronik sensörlerle baylanarak çalıştığını belirtiyor.

  'Smarthand European Research Project' adlı projede çalışan bilim insanlarının geliştirdiği bu yapay elin dünyada üretilen en gelişmiş yapay el prototipi olduğu belirtiliyor.

  [​IMG]
   

 2. cokgüzel cokk beqendim
   

 3. Lütfen benim annem için bu ayak destek ünitesi lazım... Nasıl ve en acil bir şekilde ne zaman sahip olabiliriz. Lütfen cevaplayın
   

 4. allah yardım etsin işallah bulursun sorun cevaplan dı mı
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş