Derslerde başarılı olmak için ne yapmalıyım?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Derslerde başarılı olmak için ne yapmalıyım? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derslerimde nasıl başarılı olabilirim?


  Başarılı olmak için bir amaç bir hedef koy kendine,
  Birden fazla ve doğru kaynaktan çalış,
  Elinde kesinlikle bir ders çalışma planı-programı olsun,
  Ders çalışırken yeri geldiğinde duvarlara masana ya da ayna karşısına geçip kendine ders anlat,
  öğrenme işinde aktif ol yani birden fazla duyu organınla ders çalış.(anlat, yaz, not tut.vs
  Ders programında bir sözel dersten sonra bir sayısal ders koy ve öyle çalışmaya gayret et. Zıt kutuplar birbirini çeker, aynı kutuplar birbirini iter,
  Sayısal derslere çalışırken elinin altında karalama kâğıdı olsun yani yazarak, işlem yaparak çalış,
  Stresli ve gergin ortamlara girme,
  Konu çalışırken önemli gördüğün yerlerin altını renkli kalemle çiz. Çünkü algıda seçicilik vardır,
  Dersi daima masa ve sandalye üzerinde çalış. Yatarak uzanarak kanepede yatakta ders çalışılmaz.
  Çalışma ortamında senin dikkatini dağıtacak afiş, poster olmasın,
  Konu çok uzunsa parçalara böl; kısa ise bütün olarak çalış,
  Konu çalışması yapmadan konuyla ilgili soruları sakın çözme. Önce konu sonra soru?
  Her derse isteyerek ve severek çalış. Sevgi ve istek olmasa başarı gelmez.
  Okulda işlenen konuları akşam gözden geçir yani tekrar
  Anlamadığınız zorlandığınız derslere biraz daha zaman ayırın bu konuda grup çalışması da yapabilirsiniz
  Ders çalışacağınız yer sessiz, sakin ve rahat olması gerek
  Canınız ya da moraliniz bozuksa o duygunuz gecene kadar dersin başında oturmayın
  Ders çalışırken kesinlikle müzik dinlemeyin TV seyretmeyin
  Hiç bir zaman öğretmenin, anne babanın ya da başkasının zoruyla ders çalışmayın, zaten çalışsanız da verim alamazsınız.
  Öğretmenin anlatacağı dersle, konuyla ilgili bir gün öncesinden ön hazırlık yapın ki öğretmen konuyu işlerken derse katılımınız daha çok artsın, daha iyi anlamış olacaksınız.
  Çalışma masanız cam kenarında olmasın dikkatiniz dağılabilir.

  İlerde olmak istediğin bir hedefin varsa bunu en kısa zamanda bir a4 kâğıdına büyük harflerle yaz ve odana ya da evinizin en görünür yerine asın.

  BAŞARININ YOLUNU UNUTMA:

  -hedef belirlemek -derse ön hazırlık

  -planlı çalışmak -dinlenmek

  -motivasyon -test tekniğini bilmek

  -verimli çalışmak -dersleri tekrar etmek  KAZANMADA İLAÇ GİBİ 4 KLASİK YÖNTEM:
  1-ANNENİZİN KETESİ,
  2-BABANIZIN KESESİ,
  3-ÖĞRETMENİN NEFESİ,
  4-ÖĞRENCİNİN HEVESİ,

  Hayatta size en yardımcı olacak kişi gene sizsiniz; çünkü hayatınız direksiyonu sizin elinizde?

  Yarın eyvah demeden pişman olmadan bugün iyiki şunu, bunu yaptım demesini bilin.

  Çünkü hiç bir zafere çiçekli yollardan gidilmez, başarı tatlıdır ancak çoğu zaman ter kokar?

  Nevzat ÖZER
  Psikolojik Danışman
  “21.yy da Anne ve Baba olmak isimli kitabın yazarı”
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  ZAMANINIZI PLANLAMADAN DERS ÇALIŞMAYIN YOKSA ZAMANINIZ YETMEZ…
  (DERS ÇALIŞMA PLANI YAPMANIN YOLLARI)

  • Ders çalışmadan önce ilk yapmanız gereken şey “ben neden ders çalışmalıyım ?” “neden okulda başarılı olmalıyım” sorularına cevap bulmalısınız. Yani bir amaç, bir hedef belirlemelisiniz.
  • Kendinizi tanımaya çalışın. Çünkü kendinizi ders çalışma alışkanlıkları ve öğrenme açısından ne kadar iyi tanırsanız çalışma düzeninizi buna göre en iyi şekilde planlayabilirsiniz.
  3.çalışma planı hazırlarken hangi dersin hangi saatte çalışılacağı kararlaştırılmalıdır. Zor olan veya öğrenirken zorlanılan dersler için verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır. Verimli çalışma saatleri, zihnin uyanık olduğu, konsantrasyonun en yüksek seviyede olduğu saatlerdir. Bu saatlerin ortak bir standardı yoktur. Her öğrencinin verimli çalışma saatleri farklı olabilir. Öğrenci eğer verimli çalışma saatini bilmiyorsa kendini izleyerek bunu tespit edebilir. Ancak uzmanların genel kanısı, verimli çalışma saatlerinin bedenin dinlenmiş ve dinç olduğu saatler olan sabah saatleri olduğu yönündedir.
  4.Çalışma planında her ders için bir çalışma zamanı ayrılmalıdır. Çalışma zamanının standardı yoktur. Her öğrenci, ön bilgisine, dersi anlamamış olmasına v.b. bir çok kritik durumu dikkate alarak hangi derse ne kadar zaman ayırması gerektiğini planlamalıdır.

  • Çalışma planında, çalışma süreleri mümkün olduğunca aynı saatler olmalı. Böylece o saatte çalışma alışkanlığı kazanmış olursunuz.
  6.Çalışma planında yer alan dersler, okulda veya dershanedeki ders programına uygun olmalıdır. Örneğin, Pazartesi günü sabah saat 8:00-10:00 arası, okulda matematik dersi varsa çalışma planında Pazartesi öğlenden sonraya matematik dersi konmalıdır.
  7.Bilindiği gibi tekrar verimli çalışmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine bildiğiniz gibi tekrar sürekli değil, aralıklı yapıldığı taktirde daha verimli olur. Burada tekrarın çalışma prensibinden çıkan sonuç şudur: “öğrenme aralıklı yapılmalıdır.” Bu nedenle çalışma planı hazırlarken dinlenme aralarına da yer verilmelidir. Ancak bu aralar çok uzun olmamalı. Uzun aralarda tekrar derse dönmek zor olabilir. İdeal ders çalışma şöyle olmalıdır. 40 dk. Ders çalışma, 5 dk. Tekrar, 10 dk. Dinlenme, daha sonra diğer saatin çalışmasına geçilir, bu şekilde ders çalışmaya devam edilir. Ancak özellikle sayısal derslerde eğer problem çözülmesi gerekiyorsa çözülmeden ara verilmemelidir.
  8.Yapı ve işleyiş bakımından birbirine benzeyen iki ders üst üste çalışılmamalıdır. Örneğin fizik ve kimya dersleri üst süte çalışılmamalı. Eğer bu tür dersler üst üstte çalışılırsa bilgilerin birbirine karışması durumu meydana gelebilir. Bu derslere fizik, tarih, kimya şeklinde çalışma planında yer verilmelidir.

  • Çalışma planında hep derse yer vermek zorunda değildisiniz. Arkadaşınıza, ailenize, sinemaya v.b. birçok sosyal etkinliğe de çalışma planınızda yer verin. Bu ders dışı faaliyetleri plana mutlaka saati saatine yazın.

  BEN BURADA DERS ÇALIŞMAK İSTEMİYORUM.
  (ÇALIŞMA ORTAMINIZI DÜZENLEYİN)


  • Ders çalışmak için kendinize evde bir ortam oluşturmaya özen gösterin. Evinizin ve maddi imkânlarınız ölçüsünde kendinize ait bir çalışma odası evde edinmeye çalışın.
  • Derslerinize sessiz bir ortamda ve mutlaka masa üzerinde çalışın.
  • Çalışma odanızda dikkatinizi dağıtacak poster, zamanınızı çalacak televizyon, bilgisayar gibi düşmanlardan uzak durmaya çalışın. Bunları ders çalışma sonrasında kendinize ödül olarak verin.
  • Çalışma ortamınızın ışığı, ısısı, gürültüsü derse olan dikkatinizi dağıtmayacak oranda ayarlanmış olmalıdır.
  • Ders çalışmak için odanızda ayırdığınız masada sadece ders çalışın. Eğer bu masanızda yemek yerseniz daha sonra ders çalışmak isterseniz inanınki çok acıkacaksınız.
  • Çalışma masanız da ders çalışırken ihtiyacınız olacak olan kalem, kitap, açacak gibi malzemeler hazır beklesin. Ders çalışırken bunları almak için masanın başından kalkarsanız bir daha o masaya oturamayabilirsiz.

  BU DERS DEDİĞİN ŞEYE NASIL ÇALIŞMALIYIM


  • Ders çalışmaya kendinizi psikolojik yönden hazırlayamadıysanız sakın ders çalışmayın. Örneğin sevgilinizle kavga etmişseniz, ilk önce sevgilinizle olan probleminizi çözün. Eğer bu problemi çözmezseniz ders esnasında durmadan onu düşünürsünüz. Birde bakmışsınız ders sonrasında onun göz renginden başka hiçbir şey hatırlamıyorsunuz.
  • Çalışacağınız konu bitmeden hemen dersten kalkmayın. Kendinizi şöyle deyip kendinizi motive edin:” hadi 10 dk daha çalışmadan sakın kalkma sen bunu yaparsın.”
  • Ders çalışma sırasında kendinize sizi derse karşı motive edecek olan küçük ödüller koyun. Örneğin: “35 soru çözünce şu sulu portakalı alıp zevkle yiyeceğim v.b.”
  • Her şeyi hemen öğrenmeye çalışmayın. Öğrenmeyi aralıklarla yapmaya özen gösterin. Bu aralarda dinlenebilir, müzik dinleyebilir, gezinti yapabilirsiniz.
  • Sözel derslere çalışırken ana düşünceleri anlatan paragraflar, kelimeler tespit edilerek renkli kalemle çizilmelidir.
  • Derse girmeden önce mutlaka derse çalışarak hazırlıklı gidin. Anlayamadığınız yerleri öğretmene sormak için not alın. Ders sırasında öğretmene bu soruları sorun. Göreceksiniz dersi daha kolay anlayacak ve öğreneceksiniz.
  • Televizyon karşısında yatarak kesinlikle ders çalışmayın. Kendinizi uyumuş halde bulabilirsiniz.
  • Not tutma alışkanlığı edinmeye özen gösterin. Derslerde mutlaka düzenli not tutun. Ders çalışırken de bu özelliğinizden faydalanmayı unutmayın.
  • Ders çalışırken kesinlikle ezberlemeye çalışmayın. Konuyu anlamaya çalışın, problemin çözüm yollarını öğrenmeye çalışın.
  • Okula giderken kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin.
  • Sınıfta dersi iyi dinleyin. Etkin dinleme yollarını mutlaka öğrenin. Ders sırasında arkadaşınızla uğraşmayın, tüm dikkatinizi öğretmene ve anlattıklarına vermeye çalışın. Anlamadığınız yeri mutlaka sorun.
  • Öğretmen tahtaya bir şeyler yazmışsa, anlatırken bir konu üzerinde çok duruyorsa, ses tonu artıyorsa bunu banka yazılıda sorulacaktır.
  • Derse devamsızlık yapmamaya çalışın. Eğer devamsızlık yapmışsanız o eksik konunuzu arkadaşınızdan veya öğretmeninizden mutlaka öğrenin.
  • Derslerinize mutlaka günü gününe çalışın. Daha sonra çalışırım diye düşünürseniz konuların biriktiğini, kaygı ve korku yaşadığınızı görürsünüz.
  • Günlük, haftalık ve aylık periyotlarla mutlaka genel tekrarlar yapın. Unutmayın, unutmayı önlemenin en etkili yolu tekrar yapmaktır

  Alıntıdır
   

 3. benim matamatiğim çok kötü napmalıyım
   

 4. bunun sayesinde başarılı oldum...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derslerde başarılı olmak Forum Tarih
Erken doğan çocuklar derslerde zorluk çekiyor Genel Sağlık 12 Mart 2009
Mustafa Kemal'in hangi özelliği savaşta askerlerinin başarılı olmasını sağladı kısaca Atatürk Hakkında Herşey 15 Şubat 2017
Duygularıyla mı yoksa akıllarıyla mı hareket eden insanlar daha başarılı olur? Sorular ve Cevaplar 30 Kasım 2016
Edison'un başarılı olması nelere bağlıdır? Düşünürler-Filozoflar 7 Kasım 2016
Sağlıklı ve başarılı olmak için ne yapmalıyız? Genel Sağlık 11 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş