Dermatoloji ve lazer tedavisi

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 20 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Dermatoloji ve lazer tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lazerin dermatolojide kullanımı, bu alanda yeni bir dönem başlattı. Artık akneden damarsal lezyonlara, dövmelerin silinmesinden epilasyona kadar bir dizi sorun bu sihirli ışınlarla acısız, zahmetsiz gideriliyor.
  Lazer, `60` lı yıllardan bu yana tıbbın çeşitli alanlarında kullanılıyor. Ancak son 20 yılda lazer teknolojilerinde yaşanan büyük gelişme ve bunun tıbba yansıması, tedavi başarılarında önemli mesafeler kaydedilmesini sağladı. Lazerle başarılı sonuçların alındığı alanlardan biri de dermatoloji. Lazer teknolojisinin gelişmesi ve daha güvenli hale gelmesi ile birlikte son 20 yılda dermatolojide yeni bir çağ açıldı. Öyle ki birkaç seansta acısız ve zahmetsiz bir şekilde ciltteki lekelerden, akne izlerinden, damarsal lezyonlardan kurtulmak mümkün.
  LAZER NEDİR?
  Dermatolojideki kullanımından önce, lazerin ne olduğuna bir bakalım. Lazer, İngilizce `light amplification by the stimulated emission of radiation` dan türetilmiş bir kısaltma. Lazerler, basit anlamda yoğunlaştırılmış ışın üreten cihazlar. Bu ışının en önemli özelliği tek renkli, düz, tek fazlı ve yoğun olması. Bu ışının dalga boyu ve gücü, tıptaki kullanım alanlarını belirliyor. Dalga boyu ve gücüne göre de farklı lazerler söz konusu.

  Yüz ve bacaklardaki ince telenjiektazi dediğimiz damar genişlemeleri, özellikle burunda kızarıklık ve damar genişlemeleri ile seyreden rozasea dediğimiz hastalık, örümcek damarlanma ( spider angioma) gibi lezyonlar da lazerle başarı ile tedavi edilmekte. Lazer akne tedavisinde de başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

  Dermatolojideki lazer uygulamalarında en önemli sorunlardan birinin lazerin hekim olmayan kişiler tarafından güzellik merkezlerinde uygulanması olduğunu söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi hekimlerinden Dr. Mehmet Coşkun Acay, "Lazer mutlaka medikal merkezlerde ve bu alanda uzmanlık almış hekimler (dermatoloji ve plastik cerrahi uzmanı) tarafından uygulanmalıdır. Aksi takdirde doğru tanı koyup, doğru hastaya, doğru işlemi uygulama konusunda sıkıntılar yaşanıyor" diyor.
  Lazer tedavisinin en önemli avantajları hızlı, ağrısız olması ve daha sonrasında bakım gerektirmemesi. Seansların sayısı ve süresi lezyonun derinliğine, genişliğine göre değişmekle birlikte 5 dakika ile 1 saat arasında sürüyor.

  Akne tedavisinde Lazer: Akne tedavisinde iki yönlü kullanılıyor. İlk kullanım alanı düşük dozlarda haftalık seanslarla lazer yaparak medikal tedaviye destek olunuyor. Daha az ilaç kullanılıyor ve akne daha çabuk iyileşiyor. İkinci kullanımı da akne izlerine yönelik.

  Hangi vakalarda lazer kullanılıyor?
  • Damarsal lezyonların tedavisi
  • Pigmente lezyonların tedavisi
  • Lazer epilasyon
  • Keloid (aşırı yara iyileşme dokusu)
  • Akne
  • Sedef hastalığı
  • Dövmelerin silinmesi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dermatoloji lazer tedavisi Forum Tarih
Dermatoloji ne demek - Dermatoloji nedir - Dermatoloji anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 21 Aralık 2010
Benleri Olanlara Dermatolojiye Görünme Uyarısı Cilt Hastalıkları 6 Mart 2009
Saç Derisi ve Saç Telinde Görülen Dermatolojik Bozukluklar Cilt Hastalıkları 21 Kasım 2008
Hamileler Lazer Epilasyon Yaptırabilir Mi Gebelik ve Annelik 1 Haziran 2011
Lazerle Bıçaksız Bel Fıtığı Ameliyatı Genel Sağlık 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş