Derinçay Köyü Kabadüz Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Derinçay Köyü Kabadüz Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri - Kabadüz Derinçay Köyü - Kotanı Köyü - Derinçay Köyü Hakkında - Derinçay Köyü Tanıtımı - Derinçay Köyü Resimleri


  İlçe: KABADÜZ

  İl: ORDU

  Köy Muhtarı: HASAN OKUTAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (452) 875 24 24
  Cep Telefonu: 0 (536) 631 21 01

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu:

  2000:431
  1997:466

  İle Uzaklığı: 66 km

  İlçeye Uzaklığı: 45 km

  Rakım: 800 m

  Derinçay köyünün eski adı Kotanı idi. Kotanı, Türkçe bir sözcük olup, Beğdili Boyu 'na bağlı Kotanlı Oymağı 'nın adını taşımaktadır.

  Türklerde, erkek çocuklara Kotan adı verilmesi yaygındı. Yerli imal edilen Türk yapısı pulluğa ve koyun ağılına da Kotan denilmektedir.

  Kotanı, 15. yüzyılın ortalarında, bugünkü Mesudiye'nin en kalabalık köylerinden biriydi. 1455 yılında, Kotanı'nın bir mezra olup 20 hanesi bulunduğunu; 1485'de bunun 29 ve 1520'de 42'ye ve 1547 yılında da 49'a çıktığını görüyoruz. 1613 yılındaki tespitte ise, hane sayısının bölgedeki Celali olayları dolayısiyle köyden büyük bir göç hareketi başladıgı için 35’e indiği anlaşılıyor.

  Kotanı mezrası hakkındaki 1985 tarihli Tahrir Defteri'nde şu açıklamaların yer aldığı görülmektedir;

  "Nısf malikane mülk-i hazret-i Davud Paşa ve nısf-ı aher mülk-i Mustafa Çelebi ve Mehmed Çelebi, Divan-ı Timar-ı Emrullah veledi Mahmud ağa.

  Şimdiki halde Davud Paşa bu mülki koyup Rumeli'nde bedel talep ettiği sebebden Dimetoka'da Kadı köy ve Müslihiddin köy mellük-i Padişahi olunup, zikr olunan mülk Paşa'nın mülkünden çıktı, fıttarihil mezkür bade karye-i mezkür eden Davut Paşa sesi Hatun hazretlerinin Tokat' da imaretine vakf olunduktan sonra gurrei şevval sene 898 timar buyruldu kemamerre."

  Bu ifadelerden anlaşılıyor ki, Kotanı bölgesi Davud Paşa'nın mülkü iken, Davud Paşa buradan ayrılarak Rumeli'ne gittikten sonra hissesi, Hatun hazretlerinin Tokat'taki imaretine vakf olunmuştur.

  Derinçay köyü, 1990 sayımına göre 1045 nüfusludur. Mesudiye'nin topçam (Gebeme) bucağına 24 km. uzaklıkta olup, Kabadüz ilçesinin de en uzak köyüdür; ilçe merkezine 50 km. uzaklıktadır.

  Derinçay'ın 36830 dönüm kültür arazisi mevcut olup, bunun yüzde 79'u ormanlık, yüzde 18'i tahıl ve kısmen patates tarımı yapılan tarladır. Köyde tarıma elverişli olmayan 1250 dönüm kayalık ve taşlık arazi bulunmaktadır. Derinçay'ı Topçam'a bağlayan ham yol, kışın geçit vermemektedir.

  Nakliyat bu yoldan genellikle hayvanlarla yapılır. Derinçay, yaz devrelerinde Çambaşı yaylasımn Turnalık Obası üzerinden Çambaşı ve Yokuşdibi ile ekonomik ilişkilerini sürdürmektedir. Çevre'de 'Kotan' ürünü olarak tanınan bal ve yağ, Çambaşı pazarında daima alıcı bulmaktadır.

  Derinçay Köyü, 'toplu yerleşme' durumunda olan ender kÖylerdendir. 2 mahallesinde 200 civarında evi, hemen her hanede birkaç baş hayvan olmak üzere, köyde 450 büyükbaş, 1400 küçükbaş, 670 kümes hayvanı, 56 katır, 20 at, 3 merkep ve 90 kovan bulunmaktadır.

  Köy; orman bölgesinde olduğu için, ormandan kütük çekme işlerinde ve ayrıca çeşitli tarla hizmetlerinde kullanılmak üzere öküz ve manda bakımına da büyük önem verilmektedir.

  Derinçay Köyünün en önemli geçim kaynağını hayvan ürünleri teşkil etmektedir. Derinçay'ın içme suyu kaynaklardan sağlanmaktadır. Sağlık hizmetleri Yokuşdibi'ndeki Sağlık Ocağından karşılanır. Derinçay'da PTT Acenteliği vardır.

  Köyde, 4 ilkokul bulunmaktadır. Bunlar:

  1. Derinçay Köyü İlkokulu: 1954 yılında hizmete açılmıştır. 2 derslikli, lojmanlı, ahşap bir binaya ve 1800 W. alana sahiptir.
  2. Derinçay Köyü Başkotanı Mahallesi ilkokulu: Tek dersaneli, lojmanlı, 600 W.alana sahip bir okuldur.
  3. Derinçay Köyü Kışlacık ilkokulu: 1975 yılında köy halkı tarafından yapılmış, 1976-77 de öğretim e açılmıştır. Tek dershaneli ahşap, 350 W. alana sahip, lojman11 bir okuldur.
  4. Derinçay Köyü Güde Mahallesi İlkokulu: 1975 yılında öğretime açıldı. İki derslikli lojmansız, 350m2 alana sahiptir.

  Köyde biri merkez, diğerleri Güde ve Başkotanı mahallelerinde olmak üzere 3 cami bulunmaktadır.

  Turnalık obası

  Turnalık Obası, çevresiyle birlikte Yokuşdibi belediyesinin (Mücavir alanı) dahilindedir.

  Turnalık, Dikili Sırık Tepesi'nin arkasındaki geniş yayla düzlüğünde kurulmuş bir obadır. Turnalık obasında dükkânlar, kahvehaneler, orman idaresi ve orman deposu ile cami ve yakınlarındaki tepelerde birçok oba bulunmaktadır.

  Kış aylarında Turnalık Obası'nda kalınmamaktadır. Ancak, bahardan itibaren 4-5 ay süren yaz döneminde, gerek Karagöl yaylaları ve gerek Derinçay (eski Kotanı) ve çevresiyle ilişkili olanların uğrak yeri olmaktadır.

  Son yıllarda mesken ve işyeri sayısı artmaya başlamıştır. Orman idaresinin burada bir deposunun olması da Turnalığa bir canlılık getirmiştir. Çevre ormanıarındaki kesimlerin buradaki depoya taşınması bölge halkı için bir geçim kaynağı meydana getirmiştir.

  Turnalık Obası'nda 60 kadar ev vardır. Turnalık topraklarında patates, arpa, ot ve pancar yetiştirilmektedir. Arazinin çok geniş ve elverişli olmasına rağmen, patates üretimi çok düşük bulunmaktadır.

  Yokuşdibi'nden Çambaşı kasabasına uzanan elektrik nakil hattı Turnalık'tan geçtiği için, Turnalık elektriğe kavuşmuştur. Turnalık'ta içme suyu yetersiz olup, su ihtiyacı bazı kaynaklardan ve tek çeşmesinden sağlanmaktadır.

  Turnalık, gittikçe gelişen bir yayla abasıdır. Orman işletmesine ait deponun da burada bulunması Turnalık'a ayrı bir canlılık vermektedir.

  Sağlık hizmetleri Yokuşdibi'ndeki Sağlık Ocağı'ndan karşılan¬maktadır. Turnalık'ta 1 cami vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derinçay Köyü Kabadüz Forum Tarih
Derinçay Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Derinçay Köyü Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Derinçay Köyü Şirvan Siirt Siirt Tanıtımı 9 Mart 2010
Yukarı Derıncay İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 25 Temmuz 2012
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş