Derik Pınarcık Köyü - Derik Pınarcık Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Derik Pınarcık Köyü - Derik Pınarcık Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derik Pınarcık Köyü - Derik Pınarcık Köyü Hakkında Bilgi

  Pınarcık, Derik

  Pınarcık, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Pınarcık köyü eski tarihlerden bu yana çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış ve yapmaya devam eden tarihi bir yerleşkedir.Bölgede tarihin izlerini somut olarak görmek hala mümkündür.Bölgede hala tam olarak ne olduğu keşfedilememiş ama kimi arkeologlara göre yerleşik hayata geçmeden önceki insanların kullandığı mağaralar mevcuttur.Bölgede bizans döneminin izlerini görmekte mümkündür.Devasa taşlarla örülmüş yapılar ve ve kullanım yerlerine göre çeşitli şekiller verilmiş büyükçe taşlar, bölge tarihini kanıtlar niteliktedir.Pınarcık köyüne 1750-1800 yıllarınada HAMZANİ (Hemzoyî)aşiretine mensup (EKTİREN - AÇIL -BAŞÇI) kolu yerleşirler. Daha sonra bir kandavası sunucu 1900'ün ilk yıllarında, Hamzanlar aşireti köyü terk ederler ve bir kaç yıl sonrada RUTAN aşiretinin 'MERCANLAR' kolu köye yerleşip yaşamaktadırlar. Köy sakinlerinin çeşitli bölgelere yaptıkları göçler nedeniyle köy nüfusu oldukça azalmıştır.Ayrıca bölge gençlerinin çoğunun üniversite mezunu olması ve farklı yerlerde görev yapmaları nüfusu etkilemiştir.

  Kültür

  Örf ve adetlerini hala muhafaza etmektedirler,düğün,taziye,... Köyde içli köfte,et tava,kelle paça,gözleme gibi çeşitli yöresel yemekler sıkça yapılmaktadır.

  Coğrafya


  Mardin iline 92 km, Derik ilçesine 13 km uzaklıktadır.Düzlük araziyle dağlık bölgenin kesiştiği bir noktadadır.Ormanlık alanların büyük oranda zarar görmüş olmasına rağmen hala bir miktar yeşillik alan vardır.Bölgede çok sayıda doğal su kaynağı vardır(zelx,kıdab,kani,birık...)Ayrıca iklimin zeytin yetiştiriciliğine uygun olması zeytinciliğin gelişmesine olanak sağlamıştır.

  İklim


  Köyün iklimi, karasaldır ama bölgenin yükseltisinin biraz fazla olmasından ötürü karasallık tam olarak etkisini gösterememektedir.

  Nüfus


  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 95
  1997 96

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2009-HAMDULLAH MERCEN
  2004 - ORHAN MERCEN
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 - ÖMER MERCAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır öğrenci sayısının az olmasına rağmen hala
  faaldir. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Pınarcık Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.
  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derik Pınarcık Köyü Forum Tarih
2016 Derik nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Derik Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Derik Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Derik Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Mardin - Derik - Öğretmen Evi Ve Akşam Sanat Okulu Mardin Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş