Derik Konuk Köyü - Derik Konuk Köyü Hakkında Bilgi

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 14 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Derik Konuk Köyü - Derik Konuk Köyü Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Derik Konuk Köyü - Derik Konuk Köyü Hakkında Bilgi

  Konuk, Derik

  Konuk, Mardin ilinin Derik ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nasıl konduğu hakkında bilgi olmayıp yöresel ismi Remokê olarak bilinir. Köy şuanda Eli Beg aşiretinin köyü (Aksoy'ların aşireti) olarak bilinir. Köy zamanla değişime uğramış ve farklı kesimlerden aileler oturmaktadır. Köyde yapılan kazı çalışmaları sonucunda toplu mezar ve toplu yerleşim yerlerine rastlanılmıştır, bu da köyün eski bir yerleşim yeri olduğunu kanıtlamaktadır.Tarihi hakkında kesin bilgi olmamakla beraber köyün 7 sefer yıkılma haline geldiği ve tekrardan ailelerin geri gelmesiyle yerleşimini korumuştur. Köy 1990'lı yıllrda korucu olmaya zorlanmış; ancak köylü bunu kabul etmemiştir.

  Kültür


  Köyün geleneği hakkında fazla bir bilgi olmayıp sadece bayram sabahlarının tüm köy halkının tüm evlere bayramlığa gidip kahvaltı geleneği yerini korumuştur, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Ayrıca bunların dışında köy halkı eğitime çok önem vermektedir. 2007 tarih itibariyle köyün 20 hane olmasına rağmen 30 yakın üniversite mezunu 15 lise öğrencisi 45 ilk öğretim öğrencisi vardır. İleriki kuşaklarda daha çok gelişmesi beklenen Konuk köyü özelikle 2008 yılında OKS ve ÖSS sınavında çok iyi mezunlar vererek ileriki kuşağa daha emin adımlar bıraktı.

  Coğrafya


  Mardin iline 69 km, Derik ilçesine 14 km uzaklıktadır.
  Köyün iklimi çölleşmeye doğru yol almaktadır. Özellikle 2007 yılından itibaren çok büyük kuraklıklar yaşandı. Batısında Bayraklı (Girê Sor) güneyinde Boayklı (Qizilê) kuzeyinde Harmanli (Xanîka)doğusunda ise Girê Nîska bulunmaktadır.

  Ekonomi


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.belirtiğimiz gibi özelikle teknolojik faliyetlerinden yararlanmaktadır.aynı zamanda köyün büyük bir bölümün maddi durumları iyi değildir. teknoloji şehri bile diyebiliriz. ekonomik faliyetleri daha çok eğitime dayalıdır.

  Muhtarlık


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2004 - M.emin Tekin
  1999 - M.emin Tekin
  1994 - Şehmus Sakarya
  1989 - Şehmus Sakarya
  1976 - Kazım AKSOY
  (1960) MEHMET AKSOY(haci hemmo)

  Altyapı bilgileri


  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
  Ayrıca Konuk Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


  Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Derik Konuk Köyü Forum Tarih
2016 Derik nüfusu kaçtır? Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2016
2014 Derik Nüfusu Mardin Tanıtımı 25 Şubat 2014
2013 Derik Nüfusu Mardin Tanıtımı 13 Mart 2013
2012 Derik Nüfusu Kaçtır Mardin Tanıtımı 28 Ocak 2012
Mardin - Derik - Öğretmen Evi Ve Akşam Sanat Okulu Mardin Tanıtımı 9 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş