Dergah Eşiği - Mevlana Celaleddin Rumi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Dergah Eşiği - Mevlana Celaleddin Rumi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dergah Eşiği kitap özeti - Dergah Eşiği kitap tanıtımı
  Özeti

  13. asırda yaşamış bir İslâm âlimi olan Mevlâna Celâleddin Rumî, hoşgörüsü, yaklaşımı ve sevgisi ile tüm insanlığa örnek teşkil etmiş, yazdıkları ve söyledikleriyle yüzyıllar ötesine ulaşabilmiş mümtaz şahsiyetlerden biridir. O her dilden, her dinden, her renkten insanı kucaklamasını bilmiş, insanlığın hoşgörü ve sevgi sembolü olmuş yüce bir değerdir. Bugün hâlâ, kaynağını “ilâhi aşk”tan alan sevgi, hoşgörü ve akıl üçgeninde neşvünema bulmuş düşünceleri ile dilden dile dolaşmakta, insanlığa rehberlik etmektedir.

  Zamanın bütün bilgilerini en ince noktalarına kadar bilen, birkaç dile sahip olmakla beraber kıvrak bir zekâ, çok ince ruh, eşsiz bir vecd, emsalsiz bir aşk, seziş ve buluş kabiliyetinin; neşenin, coşkunluğun, hayranlığın, temsilcisi olan Mevlâna'nın tamamı Farsça kaleme alınmış; ikisi manzum, üçü mensur olmak üzere beş eseri günümüze kadar gelmiştir. Bunlara, büyük bir kısmı Divân-ı Kebir'de yer alan Rubâîler'in eklenmesiyle bu sayıyı altıya çıkartanlar da vardır. Bilindiği gibi bu eserlerin en çok tanınanı, 6 ciltten oluşan ve çeşitli hikâye ve öğütler tarzıyla didaktik bir özellik gösteren Mesnevî'sidir.

  Çoğunluğunu gazellerin oluşturduğu coşkunluk ve cezbe halindeyken söylediği şiirlerini içeren Divân-ı Kebir ise kırk bini aşkın beytiyle bizlere Mevlâna'nın iç dünyasını yansıtan önemli bir kaynak niteliğindedir. Mevlâna'nın bu iki manzum eserinin haricindekiler ise çeşitli konularda halkı ve müritlerini aydınlattığı sohbetlerini içeren Fîhi mâ Fîh, verdiği vaazların kaydedildiği Mecâlis-i Seb'a ve çeşitli şahıslara yazdığı mektupları kapsayan Mektubât adlı mensur eserleridir.

  [​IMG]

  Künyesi


  · Nüve Kültür
  · Basım Tarihi : 02 - 2010
  · ISBN : 9786054336012
  · Sayfa Sayısı : 560
  · Etiket Fiyatı : 25.00 TL
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dergah Eşiği Mevlana Forum Tarih
Grup Dergah Kerbela Albümü 2011 Albüm Tanıtımları 25 Şubat 2011
Mevlana Dergahından Öğretiler - Ziya Elitez Kitap, Resim ve Dergi 5 Mart 2010
Grup Dergah Şarnlıurfa Tasavvuf Geceleri 1-2 2010 Albüm Tanıtımı Albüm Tanıtımları 9 Şubat 2010
Antalya Dergâhları Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009
Anadolu niçin medeniyetler beşiğidir Sorular ve Cevaplar 3 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş