Dereyurt Köyü Merkez Muş

'D.Anadolu Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 21 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Dereyurt Köyü Merkez Muş konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  dereyurt köyü bilgileri - dereyurt köyü tanıtım - dereyurt köyü bilgileri  Dereyurt, Muş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün asıl adı qıçığtır köyün hangi tarihlerde kurulduğu bilinmemektedir. köylülerin büyük çoğunluğu seyidan aşiretine mensup olup çok az bir kısmı ise hasenan aşiretine mensuptur. köy cumhuriyetin kuruluş yıllarında ruslara karşı derviş bey(dewreşı uso) komutasında savaşmış ve devriş bey şehit olmuştur...


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köyde misafir perverlik gelişmiştir. köyün geliri okumaktan yoksun bırakılan gençlerin metrepollrda hamallık yaparak kazanç elde etmeleriyledir. köy yaklaşık olarak 70 hane olup çukur bir vadide yer almaktadır. aşiret bağları kuvetli olup cehaletten kayanaklı okumama hat safadadır. köyde her bayram halise denen yöresel yemek yapılır, bu geleneği devam ettiren ailelerin başında Hacı Said Güler ailesi,Sabri Çetin ailesi,Sabri Kaçıran ailesi gelir.
  Coğrafya

  Muş merkezine 45 km uzaklıktadır.köyde cep telefonu çekmemektedir,2008yılının sonlarında evlere getirilen sabit hatlar ise meşgul bir şebekeye bağlanmış ve genelde çıkmamaktadır.köyün 4tarafı dağlarla çevrilidir bu sert iklim için iyi bir avantajdır.
  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir. köyde sert esen kürdo rüzgarıdır.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 733
  1997 673

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köy ilk okulunu vekil öğretmenler okutmaktadır köy okulunda mezun ilk ve tek üniversite mezunu matematik öğretmeni şakir çetin dir şakir çetin yüsek lisansı yüzüncü yıl üniversitesinde yapmış olup muş uğur dershanesinde öğretmenlik yapmaktadır.


  kaynak/ yerel net / vikipedi / özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Dereyurt Köyü Merkez Forum Tarih
Dereyurt Köyü Hakkında Bilgi Hayrat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Dereyurt Köyü Fatsa Ordu Ordu Tanıtımı 19 Nisan 2010
Dereyurt Köyü, Malatya Malatya Tanıtımı 10 Mart 2010
Dereyurt Topaloğlu İlköğretim Okulu Hayrat Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş